Pamięć czy wygoda?

JÓZEFÓW: ZMIANA NAZWY ULICY NIE WSZYSTKIM SIĘ PODOBA.

Józef Pius Dziekoński był wybitnym architektem i kolegą Andriollego. To prawdopodobnie malarz zaraził go miłością do Świdra, nad którym Dziekoński zamieszkał. Teraz część mieszkańców Józefowa chce mu zadedykować ulicę, ale sprawa się komplikuje.

PRZEMEK SKOCZEK

Jest sobie w Józefowie ulica Dziekońska. Nad Świdrem, tuż przy plaży nazywanej przez mieszkańców „Czerwone Mury”. Ten przydomek pochodzi od faktycznie istniejącego tam niegdyś, ceglanego muru, który otaczał posiadłość Józefa Piusa Dziekońskiego.

Dodajmy tu, że projektował on m.in. kościoły, na przykład ten w Kołbieli. Był też pierwszym dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Ponieważ upamiętniając go przed laty popełniono kuriozalny błąd, nadając ulicy nazwę Dziekońska, pojawiła się inicjatywa, by przemianować ją na ulicę Józefa Piusa Dziekońskiego.

– Skoro Tadeusz Nalepa ma Józefowie zarówno swoje rondo, jak i Aleję Bluesa, dlaczego tak ważny dla polskiej kultury Józef Pius Dziekoński jest tutaj zapomniany. Żadna z pytanych przeze mnie osób nie wiąże ulicy Dziekońskiej z tym niezwykłym architektem, który zaprojektował ponad 70 obiektów w stylu narodowym, nazywanym też stylem wiślano-bałtyckim. Zmiana objęłaby jedynie 15 domów, ponieważ tyle znajduje się na tej ulicy. Niestety nie wszyscy są entuzjastami tego pomysłu – opowiada zaangażowana w tę inicjatywę Anna Czyżewska, która przygotowała nawet specjalną petycję internetową.

Podpisało się pod nią ponad 100 osób, nie tylko mieszkańców Józefowa.
Wątpliwości co do skuteczności akcji ma wiceburmistrz Piotr Gąszcz, który zwraca uwagę na to, że zdecydowana większość mieszkańców ulicy nie chce zmiany.

– O ile pamiętam na 29 mieszkańców zameldowanych na ulicy Dziekońskiej zwrot ankiety otrzymaliśmy od 26 osób. Na zmianę zgodziło się pięć, a 21 było przeciw. Jest ona związana ze sporymi niedogodnościami: akty notarialne, dokumenty, banki, itp. Myślę, że to przeważyło o ich opinii. Trzymam jednak kciuki za to, by sprawa została załatwiona pomyślnie, bo obecna nazwa jest bez żadnego sensu a nazwa proponowana ma dużą wartość historyczną. To zaszczyt dla miasta, że taka postać tu mieszkała i tworzyła – zaznacza Piotr Gąszcz.

Kwestia będzie tematem dyskusji już podczas czwartkowej sesji rady miasta, 27 czerwca. To radni podejmą decyzję, czy zdecydować się na zmianę nazwy ulicy. Do sprawy zapewne wrócimy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.