Podpiszą papiery i do roboty!

KARCZEW: 80 TYS. ZŁ NA DROGI W SOBIEKURSKU I GLINKACH.

Na czerwcowej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Karczewie radni zdecydowali o przekazaniu 80 tys. zł na pomoc finansową dla powiatu otwockiego. Po 40 tys. zł przeznaczyli na nakładkę asfaltobetonową w Sobiekursku i modernizację drogi Kępa Gliniecka-Glinki.

SYLWIA WYSOCKA

Dobra wiadomość dla użytkowników dróg na terenie karczewskich sołectw Sobiekursk i Glinki. Na nadzwyczajnej sesji w poniedziałek, 17 czerwca radni przyjęli dwie uchwały o pomocy finansowej dla powiatu otwockiego. Gmina ma dołożyć po 40 tys. zł do modernizacji drogi powiatowej Kępa Gliniecka–Otwock Wielki–Otwock Mały–Karczew na odcinku od drogi krajowej nr 50 w kierunku wsi Glinki oraz na wykonanie nakładki asfaltobetonowej na drodze powiatowej prowadzącej przez Sobiekursk.

Ponieważ także powiat otwocki przeznaczył na te inwestycje po 50 tys zł, każda z nich ma obejmować odcinki, na które obydwa samorządy łącznie przeznaczyły po 90 tys. zł.

Kiedy rozpoczną się prace? Wiadomo tylko, że w tym roku. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Płaczek na pytanie o termin prac odpowiada: – Samo przeznaczenie pieniędzy w budżetach nie wystarczy. Rozpoczęcie prac będzie możliwe po podpisaniu przez samorządy porozumienia o współpracy.

Warto wspomnieć, że władze powiatu na jednym z niedawnych posiedzeń komisji rozwoju gospodarczego podkreślały, że inwestycje prowadzone w tym roku na drogach powiatowych opóźniają się właśnie przez brak dokumentów (uchwał o udzieleniu pomocy powiatowi, porozumień gmin z powiatem) sankcjonujących wspólne działania samorządów gminnych i powiatu. Część inwestycji na drogach powiatowych jest bowiem planowana jako zadania wspólne, do których gminy się dokładają, aby zwiększyć zakres robót. Pieniądze na różnego typu prace na drogach powiatowych zostały powpisywane do uchwał budżetowych gmin, ale dalsze deklaracje spływają do powiatu powoli.

– W założeniach na ten rok przyjmowaliśmy, że inwestycje na drogach w gminach wiejskich zostaną zrealizowane przed miesiącami wakacyjnymi lub po nich, bo wakacje są zazwyczaj zarezerwowane na działania na drogach w miastach – mówi dyrektor Płaczek.

– Wynika to oczywiście z tego, że remonty w tym czasie powodują mniej uciążliwości związanych z zamknięciem odcinków dróg. W tym roku trochę się to przesunęło m.in. z tego powodu, że samorządy czekają na decyzje o dofinansowaniach ze środków zewnętrznych. Niemniej w przypadku inwestycji na drogach w gminie Karczew być może uda się je zrealizować jeszcze w miesiącach letnich – zapowiada.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.