Jaka szkoła dla Wólki Mlądzkiej?

ZAŁOŻENIA DO BUDOWY SP NR 8.

Prosta bryła, trzy kondygnacje, 11 sal lekcyjnych, świetlica, stołówka, wyremontowana sala gimnastyczna – tak ma wyglądać nowa Szkoła Podstawowa nr 8 w Wólce Mlądzkiej. Ma tam zmieścić się także filia biblioteki publicznej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwoccy radni zapoznali się z programem funkcjonalno-użytkowym opracowywanym na potrzeby budowy SP nr 8 w Wólce Mlądzkiej. W rozmowach uczestniczyli też dyrektor szkoły, rada rodziców oraz mieszkańcy. Zaproponowano ostatnie zmiany, zanim urząd miasta ogłosi przetarg na projekt i wykonanie obiektu. Co wiemy?

Na działce obok starej szkoły ma powstać trzykondygnacyjny budynek. Na parterze będą: zaplecze kuchenne, stołówka, szatnie dla uczniów (docelowo dla 290 dzieci), sala dla zerówki (z oddzielnym wejściem), sala do zajęć świetlicowych z własną łazienką, sala dla filii biblioteki miejskiej (z oddzielnym wejściem), łazienki. Na pierwszym piętrze zlokalizowano: sale edukacyjne dla klas I-III (ok. 60 m kw.), pięć sal lekcyjnych, bibliotekę szkolną, pokój nauczycielski, pokój dyrektora, pokój pielęgniarki, dwa pomieszczenia (dla logopedy i reedukatora), łazienki. Na drugim piętrze będą sale lekcyjne dla starszych uczniów (jedna z zapleczem fizyczno-chemicznym). Zostanie zamontowana też winda dla niepełnosprawnych.

Projekt zagospodarowania terenu wokół szkoły przewiduje budowę boiska wielofunkcyjnego z bezpieczną nawierzchnią, trzytorowej bieżni o długości 60 metrów i placu zabaw z wykorzystaniem istniejących zabawek. Ponieważ zdecydowano, że na razie nie będzie budowana nowa sala gimnastyczna, obecna zostanie wyremontowana i połączona z obiektem szkolnym łącznikiem.

Istnieje możliwość rozbudowy szkoły w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Parkować będzie można prostopadle wzdłuż ul. Laskowej, a na terenie szkoły powstanie parking dla ok. 50 aut. Na terenie „Ósemki” nie zabraknie też stojaka dla rowerów.

Projektantka, która na zlecenie miasta przygotowała program funkcjonalno-użytkowy, wprowadzi zmiany. Finalny dokument ma być gotowy za miesiąc. Następnie będzie można ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje nową szkołę.

Obecni na komisji rodzice pytali, na jakim etapie szkoła będzie we wrześniu 2020 roku. Konkretnej odpowiedzi nie otrzymali. Miejscy urzędnicy uzależniają to od tego, kiedy będzie gotowy program funkcjonalno-użytkowy, a jego finalizacja cały czas się przedłużała.

– Po wstępnej wersji chcieliśmy zrezygnować i ogłosić nowy przetarg na ten dokument, ale wtedy wszystko jeszcze bardziej opóźniłoby się – wyjaśnił Krzysztof Gościcki, naczelnik wydziału inwestycji w urzędzie miasta. – Pewnych spraw się nie przyspieszy – uspokajał przewodniczący komisji oświaty Andrzej Sałaga.

Prace przygotowawcze mogą potrwać około miesiąca. Przetarg może zostać ogłoszony jeszcze w wakacje albo zaraz po ich zakończeniu. – Jeśli wszystko pójdzie dobrze, program funkcjonalno-użytkowy będzie gotowy za dwa tygodnie. Potem zostanie skierowany do akceptacji radnych – dodał naczelnik. Oznacza to, że nadal istnieje możliwość rozpoczęcia budowy szkoły jeszcze w tym roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.