Podwyżka przed podwyżką?

DROŻEJ ZA ŚMIECI OD SIERPNIA.

Wzrostu opłat za śmieci w gminie Karczew nie da się uniknąć, mimo że umowa z dotychczasowym odbiorcą będzie obowiązywać jeszcze do końca roku. Na początku lipca na nadzwyczajnej sesji rada miejska zdecyduje nie o tym, czy, ale o ile wzrosną ceny za wywóz odpadów.

SYLWIA WYSOCKA

W drugiej połowie czerwca burmistrz Michał Rudzki poinformował radę miejską, że nieuniknione będzie podjęcie nowej uchwały w sprawie opłat za odbiór odpadów. Takie informacje docierały od kilku miesięcy, ale urzędnicy prowadzili negocjacje z dotychczasowym odbiorcą, który już na początku 2019 roku zażądał od gminy dopłaty za swoje usługi.

Przypomnijmy, że zgodnie z wynikiem przetargu z 2017 roku odbiorcą śmieci od mieszkańców Karczewa do 31 grudnia 2019 roku jest konsorcjum Tönsmeier Centrum i Remondis Otwock. Mieszkańcy w zależności od tego, w której części gminy mieszkają – na osiedlu Ługi, w tzw. starym Karczewie czy na terenach wiejskich – od 1 października 2017 roku za odbiór i zagospodarowanie śmieci segregowanych płacą odpowiednio: 16 zł 50 gr, 14 zł 50 gr lub 11 zł 50 gr od osoby miesięcznie. Jednak już jakiś czas temu konsorcjum wystąpiło do władz gminy z pismami, w których domaga się zwiększenia opłaty. Powodem mają być m.in. rosnące koszty przyjmowania odpadów do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Negocjacje władz gminy z przedstawicielami firm trwały kilka miesięcy. Wiadomo już na pewno, że nie obejdzie się bez podwyżek dla mieszkańców, chociaż ostateczne decyzje dotyczące tego, ile one wyniosą i jaki kształt przybiorą, jeszcze nie zapadły. Początkowo firmy domagały się rekompensaty za poniesione koszty za cały 2018 i 2019 rok. Stanęło na tym, że gmina może uwzględnić wyższe koszty usługi liczone od czasu złożenia pism do urzędu, czyli od marca 2019 roku.

– Firma przedstawiła zwiększone koszty, które musi ponosić w związ-ku z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci. Wynika z nich, że miesięcznie są one wyższe o ok. 70 tys. zł od kwoty, którą płacimy obecnie. Jednak w nowej stawce musimy uwzględnić okres od marca. Podwyżka będzie uwzględniała zwiększone koszty na kilka miesięcy wstecz – tłumaczy burmistrz Michał Rudzki. O tym, ile wzrosną stawki, zdecydują radni na nadzwyczajnej sesji, która planowana jest w lipcu. Podwyżki będą wprowadzone najprawdopodobniej od sierpnia.

Na jaki klucz zdecyduje się rada miejska? Pojawiło się kilka propozycji, np. podwyżka po równo dla wszystkich mieszkańców bez względu na obszar zamieszkania. Burmistrz Rudzki nie ukrywa, że takie rozwiązanie jest mu najbliższe. – Uważam, że to sprawiedliwe. Wszyscy zapłacą więcej, ale proporcjonalnie mieszkańcy terenów wiejskich nadal będą płacić mniej niż mieszkańcy Ługów. Taka podwyżka mogłaby wynieść ok. 10 zł 80 gr na osobę bez względu na miejsce zamieszkania – prognozuje.

Część radnych nie ukrywa, że skłonna jest raczej poprzeć inne rozwiązanie, w którym mieszkańcy poszczególnych obszarów płacą więcej, ale proporcjonalnie do obecnych opłat.

– Jeśli przyjmiemy podwyżkę równą dla każdego, to procentowo największa będzie dotyczyć mieszkańców terenów wiejskich – zauważa m.in. przewodniczący komisji ds. rozwoju gospodarczego Jarosław Jobda. Proponowane podwyżki przy rozwiązaniu proporcjonalnym oznaczają dla mieszkańców terenów wiejskich opłatę o 7 zł 50 gr wyższą od osoby, 11 zł 50 gr więcej dla mieszkańców terenów starego Karczewa i 12 zł 50 gr dla osiedla Ługi (czyli po podwyżce: 20 zł od osoby dla mieszkańców wsi, 26 zł dla mieszkańców starego Karczewa i 29 zł dla mieszkańców osiedla Ługi).

Przedstawione podwyżki nie muszą zostać przyjęte w takiej wysokości. Rozważane są inne opcje, ponieważ władze gminy wciąż starają się poprawić ściągalność opłat od wszystkich mieszkańców. Podjęły już działania windykacyjne w stosunku do dłużników. Zwróciły się też do OSM i OPWiK o udzielenie informacji na temat zużycia wody w mieszkaniach, aby na tej podstawie oszacować prawdziwą, a nie zadeklarowaną liczbę mieszkańców.

W lipcu karczewski urząd ogłosi także przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci w 2020 roku. Niestety rokowania nie są zbyt optymistyczne. Sierpniowa podwyżka może być tylko preludium do kolejnego podniesienia opłat.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.