Orszak Apollina

OTWOCK: TEN WERNISAŻ ZAPAMIĘTAMY NA DŁUGO

Sztuka w pewnym sensie unieśmiertelnia jej twórców, ponieważ pozostaje z nami nawet po ich odejściu. W to wierzy Maja Jaglińska, której wystawa trwa właśnie w galerii Teatru im. Jaracza

PRZEMEK SKOCZEK

Wystawy członków stowarzyszenia Plastycy Ziemi Otwockiej, odbywające się regularnie w przeszklonym foyer teatru, mają dwie niewątpliwe zalety. To ich różnorodność oraz połączenie wernisaży z koncertami, także bardzo zróżnicowanymi. W ten sposób gmach teatru nie jest już tylko świątynią Melpomeny i X Muzy, lecz także innych bogiń z orszaku Apollina.

Wystawa otwarta w niedzielę, 30 czerwca dostarczyła gościom wrażeń rozciągniętych na szerokiej amplitudzie. Z jednej strony spotkaliśmy się z malarstwem Mai Jaglińskiej, które ma w sobie przede wszystkim wiele łagodności, ciepła, kolorów. To portrety, nieoczywiste pejzaże, nieco abstrakcji. Autorka twierdzi, że inspirowała się naturą, podróżami, wrażeniami, jakie odniosła w konkretnym momencie zachwytu nad pięknem i potęgą natury.

Owszem, w niektórych pracach odnajdziemy pewne niepokojące nuty i to chyba jedyny element łączący je z eksperymentalną, improwizowaną muzyką międzyleskiego kwartetu Zwischenwald (po niemiecku nazwa oznacza dosłownie Międzylas). Grają razem od 2016 roku, choć każdy z muzyków ma sporo innych doświadczeń z najróżniejszych awangardowych projektów.Czasami subtelna, innym razem oszałamiająca, porywająca i rozrywająca jest plątanina dźwięków tworzona przez basistę Tomka Górę, perkusistę Marcina Fijałkowskiego oraz panujących nad elektroniką Konrada Zientarę i Jakuba Kasznię (ten ostatni grał też na trąbce i klawiszach). Odnajdziemy w tym jazz, noise, ambient. Słowem klucz jest jednak improwizacja. A także odwaga w generowaniu dźwięków, które nie zawsze mile łechcą uszy słuchaczy, a jednak na koniec przekonują się oni, że w tym szaleństwie jest metoda. „Czy muzyka pasowała do malarstwa?” – zastanawiał się ktoś na wernisażu. Cóż, na pewno udało się zachować równowagę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.