Zielono przy drogach

OTWOCK: DOSTANĄ PIENIĄDZE NA DRZEWA I KRZEWY?

Więcej zieleni to czystsze powietrze.Władze Otwocka chcą posadzić drzewa i krzewy przy powiatowych i miejskich drogach.Mają szansę otrzymać na to 150 tys. zł z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019

SYLWIA WYSOCKA

Na początku czerwca Zarząd Powiatu Otwockiego wyraził zgodę na zawarcie umowy z Otwockiem na bezpłatne używanie przez miasto pasów zieleni stanowiących część dróg powiatowych ul.: Karczewskiej, Kołłątaja, Wawerskiej, Rycerskiej i Mieszka I. Jak tłumaczył na czerwcowej sesji rady powiatu wicestarosta Krzysztof Kłósek, chodzi o oddanie miastu do zagospodarowania terenów zielonych wzdłuż dróg powiatowych w związku z szansą na otrzymanie przez miasto 150 tys. zł dotacji na nasadzenia.

W wydziale ochrony środowiska otwockiego ratusza panuje dość powszechne przekonanie, że wzdłuż części dróg powiatowych,
którymi wjeżdża się do Otwocka, powinno się dokonać nowych nasadzeń. Przede wszystkim ograniczy to emisję zanieczyszczeń spowodowaną wzmożonym ruchem samochodowym, ale jest też potrzebne ze względów estetycznych. Dlatego miasto złożyło wnioski o dofinansowanie na nasadzenia drzew i krzewów przy drogach miejskich i powiatowych.

Pieniądze mają pochodzić z ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019, w którym można pozyskać środki m.in. na ograniczenie ilości szkodliwych substancji w środowisku (szczególnie pyłów lotnych oraz tlenków azotu) poprzez tworzenie nowych i rewitalizację istniejących terenów zieleni. Otwock złożył wnioski o pieniądze na nasadzenia na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 (40 drzew) oraz w pasach drogowych na terenie miasta, m.in. przy ul.: Kołłątaja, Karczewskiej, Armii Krajowej, Generalskiej, Rycerskiej, Portowej, Warsztatowej, Zielnej i Komunardów. W tych pasach zieleni przyulicznej ma zostać posadzonych łącznie około 700 drzew oraz około 2500 krzewów. Będą to m.in. gatunki takie, jak: żywotnik zachodni, jarząb szwedzki, jarząb mączny, klon pospolity, głóg pośredni, śliwa wiśniowa, lipa drobnolistna, wierzba krucha. Wśród krzewów znajdą się m.in.: tawuła, forsycja, pęcherznica, irga, jałowiec, berberys, ognik czy dereń.

Jak wyjaśnia Jakub Grzywacz z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Otwocku, użyte zostaną sadzonki o znacznych rozmiarach w celu możliwie szybkiego osiągnięcia efektu ekologicznego i wizualnego.

– Nasadzenia zostaną wykonane przez profesjonalną firmę zajmującą się pielęgnacją zieleni, zgodnie z dobrymi praktykami dendrologiczno-ogrodniczymi. Przy wyborze gatunków kierowano się przede wszystkim wartością estetyczną i krajobrazową, odpornością na niekorzystne czynniki, zdolnością do absorpcji zanieczyszczeń atmosferycznych – w szczególności pyłowych – poszczególnych gatunków, a także kwestiami bezpieczeństwa ruchu w pasach drogowych i bezpieczeństwa infrastruktury towarzyszącej – tłumaczy Grzywacz.

One thought on “Zielono przy drogach

  • 17 lipca 2019 o 09:36
    Permalink

    Nasadzenia w Otwocku,który otaczają lasy,to marnowanie pieniędzy,które potrzebne są ,aby wreszcie choć trochę posprzątać zapyziały Otwock.Takiego syfu jak w tej mieścinie,to nie ma nigdzie.A poza tym kiedy zostanie uporządkowana ul Majowa?Był robiony remont,ścieżka rowerowa,na której można się zabić,czy to już zakończony remont,bo jeżeli tak,to gratuluję wykonania.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.