Czarny proch i szable w dłoni

CELESTYNÓW: PIKNIK HISTORYCZNY W CENTRUM

XVII-wieczny piknik historyczny odbędzie się w niedzielne popołudnie, 14 lipca, w centrum Celestynowa. „Linia Otwocka” jest patronem medialnym wydarzenia

O tym, jak to polskie szable siekły Turków, Szwedów, Rosjan czy Kozaków Zaporoskich w XVII stuleciu, pisał najpiękniej imć pan Henryk Sienkiewicz, nasz literacki noblista. Rekonstrukcje bitew i prezentacja ówczesnych obyczajów były dotąd specjalnością imprez w Pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim, ale waszmościowie dobrze czują się i w Celestynowie.

Swój udział zapowiedziało wiele grup rekonstrukcyjnych specjalizujących się w XVII-wiecznym uzbrojeniu i wyposażeniu. W godz. od 14 do 18 będzie można podglądać obozowe życie, muszkieterów w akcji, pokazy szermierki i potyczki. Poznamy kulturę, obyczaje, rzemiosło, sprzęt wojskowy i kuchnię. Na pewno nie zabraknie chętnych do strzelania z łuku, kuszy i broni czarnoprochowej. Ta rozrywka dostarcza sporych emocji.

W programie są też ciekawe warsztaty i koncert zespołu folkowego Fleurdelis. Nazwa ta oznacza kwiat lilii, a muzycy sięgają po tak niecodzienne instrumenty, jak: renesansowe flety, korbowa lira, średniowieczne dudy, irlandzkie bouzouki czy egzotyczny rabab kashgar.
Niedzielny piknik odbędzie się na terenie przed halą sportową przy ul. Koprowskiego 2. Wstęp wolny. Organizatorami są: Urząd Gminy Celestynów, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Towarzystwo Szablistów. 

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.