Nocne życie w restauracjach i pubach

JÓZEFÓW: LOKALE GASTRONOMICZNE CZYNNE DŁUŻEJ

Nie do północy, ale do godz. 2 w sezonie letnim mają być czynne lokale gastronomiczne na terenie Józefowa. Chociaż pomysł jest zgodny z oczekiwaniami części klientów restauracji i pubów, budzi sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród mieszkańców bezpośrednio graniczących z takimi lokalami

SYLWIA WYSOCKA

Ten temat wracał w Józefowie wielokrotnie. Chodzi o uchwałę rady miejskiej, zgodnie z którą sezonowe ogródki przy lokalach gastronomicznych mogły być czynne do godz. 22. Kilka miesięcy temu przewodnicząca komisji budżetowo-gospodarczej Marianna Jakubowska zaproponowała, żeby rada zajęła się zmianą tej uchwały i wydłużeniem godzin otwarcia ogródków, co jest zgodne z oczekiwaniami klientów. Radni podejmowali temat na kilku posiedzeniach komisji. W tym czasie godziny, do których miały być otwarte ogródki i w ogóle lokale gastronomiczne, ulegały zmianom. Najdalej posuniętą propozycję zgłosił radny Mariusz Breś, który uważa, że lokale gastronomiczne mogłyby być otwarte do godz. 2 w nocy. Argumentami za tym rozwiązaniem były m.in. umożliwienie mieszkańcom Józefowa korzystania z tej formy rozrywki i dłuższych spotkań w sezonie letnim, a także wyjście naprzeciw przedsiębiorcom prowadzącym tego typu działalność. – Tą uchwałą nie nakazujemy nikomu wydłużenia pracy lokalu, ale to umożliwiamy, jeśli zaobserwuje taką potrzebę – przekonywali radni.

Uchwała pojawiła się na sesji 28 czerwca. Jej projekt przewidywał, że ogródki i lokale gastronomiczne mogą być czynne codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. od 6 do 22, ale w okresie od 1 maja do 30 września w piątki i soboty do godz. 2 w nocy. Sezonowe ogródki przy tego typu miejscach mogłyby gościć klientów w piątki i w soboty do północy. Taka propozycja nie do końca przypadła do gustu Mariannie Jakubowskiej, która podczas sesji zgłosiła wniosek, by pozostać jednak przy godz. 24 jako kończącej pracę ogródków i lokali. Kompromisowe rozwiązanie głosił radny Wojciech Glinka. Zaproponował, aby ogródki były otwarte do godz. 23, a lokale do godz. 1. Obydwie propozycje nie zyskały jednak poparcia większości radnych. Przyjęto więc pomysł radnego Bresia.

Głośny sprzeciw wobec uchwały zgłosił radny Paweł Kołodziej. Przytoczył on opinie mieszkańców okolic restauracji czy pizzerii, którzy obawiają się, że wydłużone godziny pracy lokali spowodują zakłócenia ciszy nocnej. Radny zapowiedział zgłoszenie wniosku o wydłużenie godzin pracy józefowskiej straży miejskiej w celu monitorowania sytuacji.

– Pomysł wydłużenia godzin otwarcia ogródków gastronomicznych był dla mnie o tyle nowością, że nie wpłynęły do mnie żadne prośby od restauratorów w tej sprawie – przyznaje burmistrz Józefowa Marek Banaszek. – Znam obawy mieszkańców sąsiadujących z takimi lokalami. Wiem jednak, że radni traktują pomysł pilotażowo i będą obserwować wpływ tej decyzji na właścicieli restauracji, klientów i mieszkańców – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.