Przywrócić pomniki

OTWOCK: BUDUJĄ I REMONTUJĄ MIEJSCA PAMIĘCI

Trwa budowa pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie w parku miejskim. Wkrótce rozpoczną się też prace przy rewitalizacji pomnika przy ul. Karczewskiej oraz budowa pomnika nagrobnego żołnierza Kedywu na cmentarzu parafialnym. Na odbudowę czeka też pomnik Tadeusza Kościuszki

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W Otwocku dużo się ostatnio dzieje, jeśli chodzi o…pomniki. Prezydent Jarosław Margielski nie widzi w tym nic złego, bo jego zdaniem przez ostatnie lata ten obszar był zaniedbany. Najlepiej świadczy o tym stan i wygląd pomnika przy ul. Karczewskiej (naprzeciwko wjazdu na teren OKS-u) upamiętniającego więźniów Pawiaka. Na jego rewitalizację rada miasta przekazała ok. 22 tys. zł.

Na sesji pod koniec czerwca zwiększono kwotę przeznaczoną na ten cel. Dzięki temu będzie można rozstrzygnąć zapytanie ofertowe na wyłonienie wykonawcy prac. Wpłynęła jedna oferta na kwotę 22 tys. 140 zł brutto, którą złożyła firma Kamień i Kwiat S.C. z Warszawy. W ramach prac zostanie wymieniony postument i krzyż (będzie z piaskowca), firma zadba o zieleń i nowe nasadzenia, wykona nową tablicę na krzyżu i tablicę zawierającą informacje o tym miejscu. Generalnie wygląd pomnika się nie zmieni, a jego otoczenie będzie zagospodarowane tak, aby było to miejsce godne upamiętnienia. Do końca wakacji, a najpóźniej na początku września powinniśmy zobaczyć już efekt końcowy prac.

Urząd miasta ogłosił też zapytanie ofertowe na budowę pomnika nagrobnego żołnierza Kedywu ppor. Edwarda Bieleckiego na cmentarzu parafialnym w Otwocku nawiązującego do krzyży kwatery wojskowej. Prace obejmują m.in. wykonanie grafiki orderu Virtuti Militari i wykonanie fundamentu w miejscu istniejącego grobu ziemnego. Koszt to 6 tys. zł brutto.

W budżecie miasta jest też zapisana kwota 4 tys. zł na odbudowę pomnika gen. Tadeusza Kościuszki, który stał przed SP nr 2 przy ul. Poniatowskiego. Do końca wakacji ma być gotowy również pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który wróci do parku miejskiego, gdzie stał do lat 50. Jego koszt to 150 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.