Będzie miejska spółka od nieruchomości

OTWOCK: ZGM TYLKO DO KOŃCA WAKACJI

Otwockie Przedsiębiorstwo Zarządzania Nieruchomościami (OPZN) – tak ma się nazywać nowa miejska spółka, która powstanie po likwidacji Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM)

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Od 1 września ZGM ma być już przekształcony w spółkę prawa handlowego, w której 100 proc. udziałów będzie miało miasto. Rada miasta wyraziła zgodę na takie działania podczas sesji nadzwyczajnej 10 lipca. Radny Ireneusz Paśniczek próbował jeszcze zdjąć z porządku obrad ten punkt, tłumacząc, że było bardzo mało czasu na zapoznanie się z projektem uchwały, ale jego wniosek nie uzyskał większości głosów. Podobnego zdania był radny Dariusz Piętka.

– Dziwi mnie, że decyzja o przekształceniu ma zostać podjęta tak szybko na sesji nadzwyczajnej. Projekt uchwały był na komisjach dopiero wczoraj i przedwczoraj, a materiały dostaliśmy w czwartek wieczorem – stwierdził Piętka.

16 mln zł długu

– Ja bym zapytał, dlaczego tak późno podejmujemy te działania – odpowiedział radnemu prezydent Jarosław Margielski. –W poprzedniej kadencji razem z radnymi rozważaliśmy podjęcie takiej uchwały, ale były obiekcje co do przeprowadzenia tego przekształcenia przez ówczesną władzę wykonawczą. Obecna forma funkcjonowania ZGM-u się wyczerpała. Nie realizował on zadań, które były mu powierzone, m.in. remontów w zasobach mieszkaniowych.Same niezapłacone przez najemców lokali czynsze to obecnie kwota ok. 16 mln zł (12 mln zł plus odsetki). Są to długi nieściągalne. Dla porównania tyle wynosi koszt krytego basenu, o którym od dawna się mówi. Na pewno nie będziemy tolerowali, że ktoś dla zasady nie płaci, bo nigdy nie płacił, a miasto nie egzekwowało tego. Budynki od wielu lat nie są remontowane. Spółka będzie mogła na ten cel zaciągać zobowiązania finansowe bez obciążania budżetu gminy – mówił na sesji prezydent.

Poinformował, że duża część radnych zgłaszała mu potrzebę przygotowania takiego projektu uchwały i w końcu znalazł się on na sesji.

Majątek pod kontrolą

Prezydent rozwiał też pojawiające się spekulacje, że gdy spółka przejmie majątek, to zostanie on sprzedany i będzie to poza kontrolą.

– Absolutnie nic takiego się nie stanie. Spółkę obowiązuje prawo zamówień publicznych. ZGM ma obecnie na stanie tylko budynki przy ul.Wawerskiej 8, gdzie mieści się jego siedziba. Czy inne nieruchomości będą przekazane do majątku spółki, to zależy od decyzji rady miasta. Lokale komunalne nie są własnością ZGM-u, tylko miasta, a ZGM nimi zarządza. I tu nic się nie zmieni. Spółka jest odpowiedzialna nie za sprzedaż tych nieruchomości, a za racjonalne zarządzanie nimi – zapewnił Margielski.

Kto w zarządzie

Jeśli chodzi o przyszły zarząd spółki, ma to być prezes i wiceprezes. Radny Paśniczek zapytał przy okazji o kwalifikacje przyszłego prezesa.

– O kim pan prezydent myśli? Kto będzie zarządzał tą spółką i wprowadzi ten nowy powiew i będzie mógł wyprowadzić gospodarkę mieszkaniową z wielkiego dołka? Kto będzie tym fachowcem? – dociekał radny.

– Najpierw trzeba powoła członków rady nadzorczej. To oni dokonują wyboru członków zarządu. Jeżeli chodzi o konkretne kandydatury, piłka jest w grze i jeśli pan czuje się na siłach i aspiruje do takiego stanowiska, to również rozważymy tę kandydaturę. Jeśli ma pan innych kandydatów, to proszę ich zgłosić – odpowiedział Paśniczkowi prezydent. Radny powiedział, że nie skorzysta.

Prezydent rozważa scedowanie na spółkę zadań wydziału gospodarki lokalami. – Część z nich przejąłby Ośrodek Pomocy Społecznej, część – nowa spółka. Do decyzji pozostaje przyszłość komisji mieszkaniowej. Czy w jej skład mają wchodzić także osoby spoza rady miasta, np. radca prawny, przedstawiciel OPS i policji, organizacji pozarządowych, czy miałaby to być nadal komisja płatna – mówił Margielski.

Decyzje w tej sprawie mają zapaść już po powołaniu spółki, ale do końca roku. Za uchwałą o likwidacji ZGM-u i przekształceniu tego zakładu budżetowego w spółkę zagłosowało 13 radnych obecnych na sesji. Przeciw był radny Dariusz Piętka, a od głosu wstrzymali się radni Ireneusz Wojtasik, Bartłomiej Kozłowski i Ireneusz Paśniczek.

– Celem nowej spółki jest wprowadzenie polityki zarządzania nieruchomościami miasta, w których znajdują się zasoby mieszkaniowe lub budynki wyłączone z użytkowania. To pozwoli miastu pozyskać środki i poprawić standard mieszkających tam osób, a to jest aż 20 proc. otwocczan – podkreślił prezydent. 

One thought on “Będzie miejska spółka od nieruchomości

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.