Śmierdzi i jeszcze pośmierdzi…

OTWOCK: TRZEBA WYWIEŹĆ OSAD Z OCZYSZCZALNI

Mieszkańcy okolic otwockiej oczyszczalni ścieków przy ul. Kraszewskiego znów skarżą się na uciążliwy smród. Władze miasta tłumaczą, że jest to związane z usuwaniem osadu z przepełnionych lagun. – Zleciliśmy zakup preparatów minimalizujących emisję odorów– zapewnia prezydent Jarosław Margielski. Wywóz śmierdzących odpadów potrwa jednak do końca roku

SYLWIA WYSOCKA

Od początku wakacji w czasie upałów mieszkańcy karczewskich i otwockich osiedli znajdujących się w pobliżu oczyszczalni (m.in. Ługi, Kresy, Warszawska, Zagóry) znów zaczęli skarżyć się na niemiłosierny smród. W imieniu mieszkańców Karczewa w Otwockim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji interweniował burmistrz Michał Rudzki. Karczewski urząd zwrócił się do władz spółki z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

W odpowiedzi na skargi mieszkańców Ługów i osiedla Zagóry OPWiK odpisało, że „trwa wywóz ustabilizowanych komunalnych osadów ścieków z terenu oczyszczalni i mogą występować uciążliwości zapachowe spowodowane wykonywaniem tej usługi. OPWiK Sp. z o.o. dołoży wszelkich starań, aby na czas wywozu ustabilizowanych komunalnych osadów ścieków ograniczyć do minimum pojawiające się nieprzyjemne zapachy.  Czas wykonania powyższej usługi został określony do końca 2019 roku”.

W poniedziałek, 8 lipca na stronie internetowej OPWiK pojawił się też lakoniczny komunikat informujący o tym, że w związku z rozstrzygniętym przetargiem na wywóz i zagospodarowanie osadów ściekowych z oczyszczalni w Otwocku mogą wystąpić uciążliwości zapachowe dla okolicznych mieszkańców (zwłaszcza Kresów i Ługów), za które firma przeprasza, i zapowiada, że postara się je ograniczyć.

Przyczynę takiego stanu rzeczy wyjaśniał podczas sesji otwockiej rady miasta w środę, 10 lipca prezydent Jarosław Margielski.

– Przez prawie dwa lata nie wywożono osadu, który jest składowany na lagunach oczyszczalni. Jest to wątpliwej jakości spadek, który otrzymaliśmy po poprzednikach, i obecnie musimy go wywieźć, ponieważ nie ma już miejsca do jego składowania. Laguny są zapełnione. Jest lato, więc zachodzi fermentacja i nawet gdy osad jest ustabilizowany, to następuje nasilona emisja odorów – tłumaczył prezydent.

Zapewnił też, że spółka stara się zniwelować uciążliwości. – Władze OPWiK poinformowały, że 10 lipca zakupiono specjalne preparaty, które będą rozpylane na powierzchni lagun, aby zminimalizować emisję odorów – dodał.

Istotnie tego samego dnia na stronie internetowej OPWiK pojawił się kolejny krótki komunikat, w którym spółka informuje, że podjęła działania zmierzające do zmniejszenia uciążliwości zapachowej pochodzącej z wywozu ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych.

Prezydent Margielski podkreśla ,że obecne problemy biorą się z wcześniejszego złego zarządzania otwocką oczyszczalnią. Jej rozbudowa pochłonęła blisko 50 mln zł, dokonane modernizacje nie przyniosły efektów, a dokuczliwe odory z osadów pozostały…

3 komentarze do “Śmierdzi i jeszcze pośmierdzi…

 • 16 lipca 2019 o 12:30
  Permalink

  Amerykańskie preparaty niwelują zapach odoru do 85%.

  Pisałem o tym w 2016r, wtedy większość z Państwa potraktowała to z uśmiechem łącznie z p. Margielskim a dziś proszę p. Margielski zleca zakup preparatów, które zniweluja wg mojej wiedzy zapach odoru do 40%!

  Mądrych ludzi się nie słucha!

  Odpowiedz
 • 16 lipca 2019 o 16:54
  Permalink

  Nie tylko w tych miejscowościach takie zapachy są po mimo że lekaro mieści się woli Duckiej to niesty Wolce Mladzkiej też przy ladniejszejszej pogodzie. Upalach niesty około godziny 4.00 są bardzo odczuwalne te smrody z lekaro i momentami bardzo intensywne.

  Odpowiedz
 • 16 lipca 2019 o 19:25
  Permalink

  Szanowni Włodarze zarobaczone wsi Otwock
  Czy nie lepiej było podjąć decyzję o wywozie tego gòwna w okresie zimowym.
  Pewnie nie, bo wtedy byliście zajęci sobą.
  W dupie macie mieszkańców naszej wsi.
  Jesteście zwyczajnymi nieudacznikami. Tą wsią rządzą idioci z młodym, niedoświadczonym prezydentem na czele
  Nie ważne kto rządzi, jakie ma kompetencje, ważne z jakiej opcji politycznej się wywodzi.
  W tej wsi id wielu lat rządzą nieudacznicy.
  A my wszyscy mieszkańcy z tego powodu cierpimy
  Pozdrawiam wszystkich mieszkańców życząc wam i sobie normalnej, lepszej władzy

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.