Zajęli im parking, bo budują blok

OTWOCK: MIESZKAŃCY MAJĄ PROBLEM Z PARKOWANIEM

Mieszkańcom osiedla przy ul. Pułaskiego zabrano parking. Inwestor budujący w pobliżu nowy blok dostał od prezydenta pozwolenie na czasowe zajęcie pod plac budowy pasa drogowego, gdzie parkowały samochody. – Nikt nas wcześniej o tym nie poinformował. Z dnia na dzień straciliśmy miejsca do parkowania, bez wskazania innego terenu – bulwersują się mieszkańcy

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

U zbiegu ulic Andriollego i Pułaskiego przy rondzie Polskiego Państwa Podziemnego powstaje pięciokondygnacyjny budynek wielorodzinny.

– Zaczęli wycinać drzewa. W takim miejscu budować blok to głupota! To będzie blok w blok. Powinniśmy zadbać, żeby chociaż ta część Otwocka była zalesiona – uważają mieszkańcy osiedla przy ul. Pułaskiego, którzy są przeciwni inwestycji.

Zabrali, nic nie powiedzieli

Sprawę dodatkowo pogorszył fakt, że na początku lipca z dnia na dzień jak twierdzą mieszkańcy – zostali oni pozbawieni części parkingu.

– Mieszkam w bloku naprzeciwko tej budowy. Zabrali nam parking na ok. 15 samochodów tuż przy ul. Pułaskiego. Teren został ogrodzony blachami. Okazało się, że prezydent wyraził na to zgodę – opowiada wzburzona pani Agnieszka, która zadzwoniła do redakcji z prośbą o interwencję. – Nie dano nam żadnej innej możliwości, żeby gdzieś stawiać samochody. Po drugiej stronie parkingu znajduje się chodnik i tam jest zakaz zatrzymywania. Powinniśmy mieć jakąś alternatywę. Tu i tak zawsze był problem z wolnymi miejscami, a teraz jest jeszcze gorzej – zwraca uwagę mieszkanka.

– Nikt nas wcześniej nie poinformował, że tyle miejsc nam zabierają. Dopiero po awanturach pojawiły się kartki z informacją, żeby nie parkować, bo teren będzie zajęty pod plac budowy – zwraca uwagę nasza Czytelniczka.

Czasowe problemy i nowy parking

Urząd miasta uspokaja, że zajęta została jedynie część miejsc postojowych i tylko na jakiś czas. Ponadto zwraca uwagę, że mieszkańcy parkowali auta w pasie drogi gminnej. –Nie ma tam formalnego parkingu, to jest pobocze ul. Pułaskiego – wyjaśnia naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Andrzej Hałaczkiewicz. Dzierżawa tego fragmentu terenu nastąpiła na początku lipca. – Nie jest powiedziane, że gmina udostępni go na cały czas budowy, na razie wydano zgodę na dwa miesiące – dodaje naczelnik.

Inwestor wystąpił do miasta o zgodę na zajęcie części pasa drogowego tego terenu i decyzja o pozwoleniu została w tej sprawie wydana przez prezydenta jako zarządcę drogi. Z tego tytułu naliczono opłaty zgodnie z obowiązującymi stawkami. Inwestor za dwa miesiące płaci ok. 10 tys. zł. Miasto podpisało porozumienie, na mocy którego prezydent zobowiązuje inwestora do wybudowania nowych miejsc parkingowych z kostki wzdłuż ul. Pułaskiego i ul. Andriollego. Będą one ogólnodostępne.

– Po zakończeniu inwestycji powstaną miejsca parkingowe i chodnik – poinformował „Linię” Hałaczkiewicz. Mieszkańcy oczekują jednak wskazania alternatywnego miejsca do parkowania w czasie trwania budowy. – Zaraz za rondem, po lewej stronie na wysokości cmentarza, jest parking. To są ogólnodostępne miejsca i nikt nikomu nie broni tam parkować – mówi naczelnik.

Prezydent Jarosław Margielski w rozmowie z „Linią” dodaje, że mieszkańcy osiedla przy ul. Pułaskiego przez ten czas mogą parkować też na terenie po Zieleni Miejskiej. Dlaczego wydał pozwolenie na czasowe zajęcie miejsc, gdzie dotychczas zostawiano samochody?

– To jest pas drogi gminnej. Każdy podmiot może wystąpić o jego zajęcie, a gmina ma z tego tytułu korzyści, bo są naliczane opłaty – wyjaśnia prezydent. – Ten fragment jest wyłączony, bo stanowi zaplecze budowy. Dwa miesiące to niedługo. Co innego, gdyby to miało być na stałe. Pieniądze
z tego tytułu zasilą budżet miasta – dodaje Margielski.

–Oddamy ten fragment niebawem, w pierwszej połowie przyszłego roku. Inwestycja ma być zakończona do końca sierpnia 2020 roku. Zostaną wykonane miejsca parkingowe także od strony ul. Andriollego – zapewnia Maciej Binkiewicz, przedstawiciel inwestora.

Blok za blokiem

Ludzie protestowali przeciwko inwestycji, ale ich głos nie został usłyszany.

– Decyzję w sprawie warunków zabudowy dla inwestycji wydał mój poprzednik, nie miałem na to wpływu – przyznaje prezydent.

– Boimy się, że kolejne zalesione tereny znikną z krajobrazu Otwocka. Nie chcemy, aby taka zabudowa mieszkaniowa się tu pojawiała. A podobno gdzieś dalej wzdłuż ul. Pułaskiego też jakiś inwestor ma budować blok – mówią.

Czy ich obawy są uzasadnione? Sprawdziliśmy to w urzędzie miasta. I jak się okazało, to nie koniec inwestycji mieszkaniowych w tej okolicy. Kolejny budynek ma powstać za lecznicą dla zwierząt. Inwestor (inny niż ten, który buduje u zbiegu Andriollego i Pułaskiego) zwrócił się już do prezydenta o wydanie warunków zabudowy. Decyzja została wydana, ale nie jest jeszcze ostateczna. Jak ustaliliśmy, również ma tam powstać budynek wielorodzinny z usługami na parterze. Jeśli dojdzie do jego realizacji, inwestor został nie zobowiązany przez prezydenta do wykonania ogólnodostępnych miejsc parkingowych dla mieszkańców, aż do garaży na końcu ul. Pułaskiego

8 komentarzy do “Zajęli im parking, bo budują blok

 • 18 lipca 2019 o 12:08
  Permalink

  Dlaczego mnie to nie dziwi?

  Może trzeba sprawdzić kto stoi za tą budowa i jakie nazwiska uczestniczyły w sprzedaży nieruchomości?

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2019 o 12:49
  Permalink

  Pięciokondygnacyjny blok w Otwocku? Oczywiście winny poprzedni prezydent. Zadnej daty w artykule, by odrazu odnieść się do tłumaczeń prezydenta. A w obecnej kadencji nawet radnego (cofam wszystkie złe myśli wobec b.radnego Dziewanowskiego), który interweniowałby w tej sprawie. Przecież okręg ciągnie się od Mlądza po osiedle Stadion, dzięki chytrej kombinacji b.radnego …. jak się nazywał? Margielski chyba…

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2019 o 21:56
  Permalink

  Co w tym złego, że będzie nowy blok? 20 rodzin więcej będzie miało mieszkanie. A miejsce jest dobre – blisko szkoła, przedszkole, ścieżka rowerowa, park. Protestują typowe NIMBY – ja już swoje mieszkanie mam, a niech inni nie mają.

  Odpowiedz
 • 22 lipca 2019 o 08:40
  Permalink

  Myślę, że Otwocczanie wiedzą, co jest złego pięciopiętrowym bloku. Jest niezgodny z dotychczasową polityką niskiej zabudowy. Vide po drugiej stronie ulicy.

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2019 o 20:50
  Permalink

  Współczuje tym co kupią tam mieszkanie okna z jednej jak i z drugiej strony na ulicę i to ulice pod oknami z tyłu teren i budynek weterynariatu od Andriollego teren cmentarza i nie długo będą patrzeć na nagrobki i jeszcze rondo w okresie szkolnym zakorkowane a w okresie letnim pole do szaleństw naszych lokalnych rajdowców .

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2019 o 15:25
   Permalink

   Wiesz Gocha co to jest interpunkcja? Stosuj kropki i przecinki. Czytanie takich wypocin męczy i źle świadczy o Tobie. Być może jesteś taką NIMBĄ z sąsiedztwa (jak pisał Marcin powyżej), która chce zniechęcić potencjalnych nabywców nowo budowanych mieszkań.

   Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 12:15
  Permalink

  Najlepsze jest to ze dzis zajeli kolejna czesc parkingu pod cmentarzem naprzeciw budowy i kolejne auta zostaly bez miejsc.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 12:19
  Permalink

  I do tego znow nie dali informacji tylko wpadli,ogrodzili i tyle.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.