Gdzie chodzą policyjne piesze patrole?

Samorządy coraz mniej chętnie przekazują pieniądze na ponadnormatywne piesze patrole policji na ulicach. Zastrzeżenia mają nie tylko niektórzy radni, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy po prostu nie widzą policjantów na ulicach. Powiatowa Komenda Policji w Otwocku zapewnia jednak, że dodatkowe dwuosobowe patrole monitorują m.in. okolice przy ul. Wiejskiej w Otwocku i często pojawiają się na ulicach Józefowa

AGNIESZKA JASKULSKA

W przeszłości policyjne patrole, które pełniły służbę również z funkcjonariuszami straży miejskiej, można było spotkać na ulicach dość często. Od kilku lat to się zmieniło. Samorządy dofinansowują piesze patrole, które policjanci realizują poza służbą, ale zdaniem wielu naszych Czytelników dzwoniących do redakcji są one niewidoczne. „Linia” pisała o tym m.in. w listopadzie 2017 roku.

Czy chodzi tylko o pieniądze?

Okazuje się, że samorządy coraz mniej chętnie dofinansowują te działania. W Wiązownie dodatkowych patroli w ogóle niema. Gmina Karczew wycofała się i od dwóch lat nie przekazuje pieniędzy na ponadnormatywne służby. Jedynie Otwock, Józefów i Celestynów nadal przeznaczają fundusze na ten cel.

– W 2018 roku z budżetu miasta przeznaczyliśmy na ponadnormatywne służby 40 tys. zł i tyle samo zaplanowaliśmy w tym roku –mówi Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta w Józefowie. Natomiast w Otwocku i w Celestynowie prawie z każdym rokiem kwoty maleją. W 2018 roku. Celestynów przeznaczył 12 tys. zł, a w tym roku – już tylko 10 tys. zł. W Otwocku w 2016 roku była to kwota ok. 100 tys. zł, w 2017 roku – 70 tys. zł, rok później – już tylko 10 tys. zł, a w tym roku – 20 tys. zł.

– Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że tych patroli nie widać na ulicach. Ustalenia były inne. Cel był taki, żeby policjanci byli widoczni w mieście. Być może jeżdżą samochodem, ale nie o to nam chodziło – tłumaczy radny Marcin Kraśniewski.

Komenda Powiatowa Policji w Otwocku zapewnia, że wywiązuje się z umowy. – W 2018 roku otrzymaliśmy 62 tys. zł dofinansowania od samorządów na dodatkowe patrole. Za tę kwotę zrealizowano 310 policyjnych służb, skierowano w zagrożone miejsca 155 dodatkowych dwuosobowych patroli. W 2018 roku w Józefowie takich patroli pojawiło się 100, w gminie Celestynów – 30, a w Otwocku było ich 25 – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z otwockiej komendy policji. I podkreśla, że w tym roku porozumienia z samorządami podpisano na przełomie marca i kwietnia.

Gdzie pojawiają się patrole?

Służbę ponadnormatywną policjanci wykonują po godzinach pracy, dlatego samorządy dofinansowują to zadanie. Dodatkowe piesze patrole są kierowane w konkretne miejsca, najczęściej w rejon osiedli, skwerów, okolice targowiska, centrum miasta lub gminy.

– Piesze patrole wysyłane są także tam, gdzie wcześniej prosili mieszkańcy np. podczas debat społecznych – tłumaczy nadkom. Niezdropa. I zapewnia, że dodatkowe służby są widoczne i aktywne.

W Józefowie patrole są od kwietnia (zrealizowano 44 służby, tj. 22 dodatkowe patrole), w Otwocku od maja (26 służb, czyli 13 patroli), natomiast w Celestynowie, podobnie jak w poprzednim roku, pojawią się na ulicach pod koniec wakacji, a potem jesienią.

–W Otwocku dodatkowe patrole były widoczne m.in. przy ul.Wiejskiej w rejonie targowiska miejskiego, gdzie zgłaszano przypadki nieprawidłowego parkowania. Patrole pojawiały się tam najczęściej w pierwszej zmianie w dni targowe. W godzinach popołudniowych, głównie we wtorki, policyjny patrol pieszy był delegowany do egzekwowania przepisów prawa w centrum Otwocka również w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi nieprawidłowego parkowania – mówi nadkom. Niezdropa. – Taki patrol kierowano także w piątkowe wieczory do centrum Otwocka, w rejon osiedli mieszkaniowych, w celu przeciwdziałania chuligańskim wybrykom i zakłóceniom nocnego spoczynku. Przez dwa miesiące funkcjonowania
służb ponadnormatywnych policjanci odnotowali 71 wykroczeń i przeprowadzili 85 interwencji – zapewnia nadkomisarz.

–W Józefowie podczas dodatkowej służby policjanci ujawnili 184 sprawców różnego rodzaju wykroczeń, m.in. nieobyczajnych wybryków, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, zaśmiecania, naruszania przepisów prawa o ruchu drogowym. Policjanci przeprowadzili w Józefowie łącznie 288 interwencji. Ponadnormatywne służby były pełnione na trzech zmianach, często w rejonie stacji kolejowych, gdzie zdarzały się kradzieże rowerów i akty wandalizmu, np. robienie graffiti. Patrole pojawiały się także na osiedlach mieszkaniowych, między innymi „Dębinka”, w celu prewencyjnego oddziaływania na zagrożenia dotyczące włamań i kradzieży mienia – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa.

Otwocka komenda podkreśla, że służby dodatkowo płatne, finansowane z budżetów samorządów, są bardzo potrzebne. Dzięki nim do służby zewnętrznej można skierować większą liczbę policjantów, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców i pozytywnie oddziałuje na wizerunek policji.

 

 

3 komentarze do “Gdzie chodzą policyjne piesze patrole?

 • 19 lipca 2019 o 10:00
  Permalink

  W Wiązownie dodatkowych patroli w ogóle „niema”. Od kiedy „nie” z czasownikami pisze się razem?

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2019 o 09:05
  Permalink

  Wracam bardzo pozno z pracy czasami przed godzina 23.00 i jakos ani w Jozefowie ani w Otwocku nie mialam przyjemnosci spotkac zadnego patrolu zato grupy wyrostkow i owszem strach wracac po zmroku.

  Odpowiedz
 • 8 października 2019 o 17:58
  Permalink

  a NA CO TE PATROLE … MOCH NAPADA NA CMENTARZU SĘDZIA PRZYPIERDALA ROK ZA NIEWIINOŚĆ ZAMIAST MOCHOWI TO POSZKODOWANEMU NAPADNIETEMU PRZEZ MOCHA.
  \
  NASRAĆ NA TEN POWIAT

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.