Od Czajkowskiego do Gershwina

KARCZEW: DRUGI KONCERT „KLASYKI NA LEŻAKACH”

W swoistą muzyczną podróż zabiorą nas w niedzielę, 21 lipca Jakub Grott i Kuba Matuszczyk. Polecamy ich występ w pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim

PRZEMEK SKOCZEK

Przed tygodniem rozpoczęła się trzecia edycja koncertów promenadowych z cyklu „Klasyka na leżakach” organizowanego przez Fundację Promocji Kultury OtwArte. Dyrektorem artystycznym jest jak zawsze Kama Grott-Tomaszek. Słuchamy na nich muzyki klasycznej, musicalowej i filmowej w luźnej, niezobowiązującej atmosferze, często – choć nie zawsze – w plenerze, na kocach i leżakach. To świetny sposób popularyzacji kultury wysokiej. Takie koncerty promenadowe mają zresztą bardzo bogatą tradycję na świecie, odbywają się zazwyczaj w letnie popołudnia. Dobrze znane są warszawiakom m.in. Koncerty Królewskie w Łazienkach.

W niedzielę czeka nas koncert zatytułowany „Od Wschodu do Zachodu”. Zagrają Jakub Grott na skrzypcach i Kuba Matuszczyk na fortepianie.

– Tytuł wiąże się z kompozytorami, których utwory będziemy wykonywać, oraz krajami ich pochodzenia: Ukrainą, Rosją, Polską, Hiszpanią i Stanami Zjednoczonymi. Będą oni prezentowani w takiej właśnie kolejności, ze wschodu na zachód. Ci kompozytorzy to: Nikołaj Kapustin, Piotr Czajkowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, Manuel de Falla oraz George Gershwin – wyjaśnia Jakub Grott.

Obaj muzycy to artyści młodzi, ale już docenieni. Kuba Matuszczyk (rocznik 1994) gra na fortepianie od piątego roku życia. Już w gimnazjum został laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Simone Delbert-Fevier w Nicei oraz zdobył II nagrodę konkursu muzyki kameralnej w kanadyjskim Calgary. Otwocczanin Jakub Grott (rocznik 1997) jest studentem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Jana Staniendy. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych, miał sześć lat, gdy zaczął naukę gry na skrzypcach.

Tegoroczny program obejmuje sześć koncertów w pałacowym ogrodzie i sali balowej.Odbywają się one zawsze w niedzielne popołudnia od 14 lipca do 18 sierpnia. Początek o godz.17, wstęp jest wolny. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.