Delegacja czy wycieczka?

WIZYTA WŁADZ OTWOCKA I POWIATU WE FRANCJI.

Nie samolotem, a wynajętym busem delegacja władz miasta Otwocka i powiatu udała się z wizytą do Saint-Amand-Montrond – bliźniaczego miasta we Francji.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Trwają wakacyjne wyjazdy, a i lokalni włodarze nie mogą narzekać na brak podróży służbowych. Po wyjeździe do niemieckiego miasta bliźniaczego Lennestadt tym razem udali się do Francji na zaproszenie władz miasta partnerskiego Saint-Amand-Mon-trond.

Pojechali: wiceprezydent Otwocka Paweł Walo, wiceprzewodniczący rady miasta Bartłomiej Kozłowski oraz radni – Jadwiga Czarnowska i Marcin Kraśniewski, a także Sławomir Bardski z wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta. Powiat reprezentował wicestarosta Krzysztof Kłósek.

W wyjeździe uczestniczyli też przedstawiciele otwockiego Stowarzyszenia Współpracy i Promocji Międzynarodowej – prezes Bartek Pawłowski oraz Jacek Czarnowski.

Na środek transportu wybrano wynajętego busa. Podróż trwała 20 godzin, ale jak usłyszeliśmy, było to najtańsze rozwiązanie, a dzięki temu mogła pojechać ośmioosobowa delegacja z miasta i powiatu.

– W poprzednich latach wyjazdy do Francji były zawsze z co najmniej jednym, a często z dwoma noclegami po drodze, za które płacili podatnicy. Tym razem wyjechaliśmy z Otwocka i dojechaliśmy do Saint-Amand bez żadnych noclegów. Były to minimalne koszty: wynajęcie busa (ok. 1 tys. 200 zł – red.), paliwo i przejazd autostradą we Francji – powiedział „Linii” uczestnik wyjazdu, wiceprezydent Otwocka Paweł Walo, który kierował busem na zmianę ze Sławomirem Bardskim z wydziału kultury
i promocji w urzędzie miasta.

– Zdecydowaliśmy się na podróż samochodem, która była tańsza, bez żadnych wrażeń, noclegów i zwiedzania. Wieżę Eiffla zobaczyliśmy tylko dlatego, że z lotniska w Paryżu odbieraliśmy pana Kozłow- skiego, który samolotem przyleciał na własny koszt, ale wracał już razem z nami – dodaje Walo.

Wyjazd przez niektórych uczestników był relacjonowany w mediach społecznościowych. Dzięki temu mieszkańcy mogli dowiedzieć się, co nasza delegacja robiła podczas pięciodniowego pobytu. Jej członkowie wzięli udział m.in. w uroczystościach z okazji święta narodowego Francji obchodzonego także w Saint-Amand-Montrond (14 lipca 1789 od szturmu na Bastylię rozpoczęła się rewolucja francuska), zwiedzili oczyszczalnię ścieków, ośrodek pomocy dla młodych pracowników, mieli spotkanie w urzędzie miasta. Koszt pobytu pokryła strona francuska. Włodarze byli zakwaterowani w trzygwiazdkowym hotelu z basenem – Le Noirlac.

– Takie wyjazdy zacieśniają relacje, pozwalają wymieniać doświadczenia przede wszystkim gospodarcze, a także kulturowe, które możemy przenosić do Otwocka. Ale i Saint-Amand może dużo skorzystać z partnerstwa – przekonywał po powrocie wiceprezydent Walo.

Swoimi spostrzeżeniami z wyjazdu podzielił się z nami też wicestarosta Krzysztof Kłósek. Rozmowy z władzami Saint-Amand dotyczyły m.in. takich dziedzin jak: sektor gospodarki odpadami, rozwój przedsiębiorczości, planowanie gospodarki przestrzennej, promocja i kultura, kształtowanie ekoodpowiedzialności czy rozwój turystyki.

Wicestarosta Kłósek zostawił przedstawicielom strony francuskiej pismo z najważniejszymi pytaniami, które stanowią krok do sformalizowanej wymiany doświadczeń i nowatorskich rozwiązań wspomagających rozwój środowiska lokalnego. W najbliższym czasie ma powstać raport ze wspomnianej wizyty. Na jego podstawie zostaną wyznaczone główne cele w rozwoju wzajemnych relacji między powiatem otwockim a Saint-Amand-Montrond.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.