Leśny Park „Wiejska”

POWSTAJE NOWE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU I REKREACJI.

Otwock ma na razie jeden park, który obecnie jest poddawany rewitalizacji. Jednak na Kresach, na miejskiej działce u zbiegu ulic Szkolnej, Wawerskiej i Wiejskiej, powstanie drugi – Leśny Park „Wiejska”.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Niezagospodarowany dotychczas zielony teren w tej okolicy miasta stanie się miejscem spotkań i wypoczynku połączonego z edukacją i rekreacją dla całych rodzin oraz mieszkańców w każdym wieku. Jako temat przewodni przyjęto „wiejskość” parku jako historycznie oddzielającego miejską część centralnego Otwocka od dawnego wiejskiego charakteru terenów położonych w stronę rzeki Świder. Elementy wyposażenia parku i małej architektury mają nawiązywać do tego wiejskiego charakteru i być do niego dostosowane.

Na terenie o powierzchni ok. 7171,07 m2 powstaną strefy rekreacji, ćwiczeń i zabaw. Ma być też toaleta i źródełko wody pitnej. Teren do ćwiczeń i spacerów zostanie odpowiednio oświetlony. Wszystko ma być tak zaprojektowane, żeby można było wykorzystać i ochronić istniejącą zieleń. U zbiegu ulic Wiejskiej i Wawerskiej, przy istniejącej ścieżce rowerowej, powstaną stojaki na rowery. Nowy park docelowo ma być objęty monitoringiem miejskim. Po terenie będzie można chodzić ciągami estetycznych ścieżek gruntowo-żwirowych o szerokości i układzie zapewniającym bezkolizyjne poruszanie się pieszych z wózkami dziecięcymi. Strefy wejścia mają być zaakcentować roślinnością
i niezbędnymi elementami architektury (np. pergole, trejaże, pnącza, zielone ściany itp.). Konieczne ogrodzenia będą wykonane z wikliny, która pojawi się również w innych częściach (domki, strefy wejścia, elementy ozdobne urządzeń).

Część zabawowa zostanie utworzona w dwóch strefach dla dzieci najmłodszych oraz starszych i będzie połączona z elementami edukacyjnymi. Chodząc po palach, linach, trapach, podestach czy przeskoczniach, dzieci dojdą do placu z urządzeniami zabawowymi (domki, zwierzęta, trasa imitująca ulice, hamaki, zamek). Strefy będą wyposażone w ławki, zadaszenia, hamaki, stoliki do gier (np. chińczyk), pień-szafę dla wędrujących książek oraz miejsce do grillowania.

Koszt projektu to ok. 590 tys. zł. Pomysł zostanie zrealizowany w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Projekt autorstwa Piotra Michalaka zdobył najwięcej głosów ze wszystkich propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, bo otrzymał aż 2043 głosy.

Urząd miasta zlecił już wykonanie koncepcji zagospodarowania tego terenu zgodnie ze zwycięskim projektem. Zaproponowano dwa rozwiązania. Do 5 lipca mieszkańcy mogli zgłaszać do nich swoje uwagi i propozycje.

Większość została uwzględniona przez projektantów. Trwają ostatnie uzgodnienia przed zleceniem wykonania ostatecznego projektu. Potem będzie można ogłosić przetarg na realizację inwestycji. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

4 komentarze do “Leśny Park „Wiejska”

 • 25 lipca 2019 o 12:44
  Permalink

  Toaleta się przyda. Dla wielu starszych osób brak toalet w miejscach publicznych to problem. Teraz to już pewnie za późno, ale ten kibelek lepiej by było postawić od Szkolnej. Obok buduje się kolejna Biedronka i dużo ludzi będzie tamtędy chodzić. A najlepiej gdyby w Parku Wiejskim była Sosenka Bis, która sama byłaby atrakcją, i miałaby zadbaną toaletą.

  Odpowiedz
  • 25 lipca 2019 o 21:43
   Permalink

   Żadnych sosenek bis. To ma być spokojne i ciche miejsce a nie zatańczą z miasta się zbiegnie

   Odpowiedz
   • 29 lipca 2019 o 20:37
    Permalink

    Toalety Tak. Ale estetyczne a nie niebieskie plastiki. I ten stół sąsiedzki. Kto to wymyślił. Nowe miejsce dla meneli.

    Odpowiedz
  • 26 lipca 2019 o 09:45
   Permalink

   O ba,
   Już widzę jak madki wysadzają dzieciaczki w krzaczkach.

   A jak miejsce będzie popularne to ktoś na pewno wybuduje sosenkę bis, jak nie miasto to prywatny inwestor obok

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.