Syreny zawyją o godzinie W

75. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA.

Mieszkańcy i władze gmin powiatu otwockiego uczczą pamięć uczestników powstania warszawskiego. Nie będą to jednak tylko oficjalne przemówienia władz i składanie kwiatów przed pomnikami, lecz także np. wspólne, rodzinne śpiewanie powstańczych piosenek. W tym roku uroczystości odbędą się w Otwocku, Józefowie i Karczewie, gdzie zaplanowano nawet dwa wydarzenia.

EMIL VOSS

Oficjalne obchody odbędą się w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w czwartek, 1 sierpnia.

W Otwocku uroczystość rozpocznie się o godz. 16.40 na skwerze Szarych Szeregów przy ul. Hożej 2, tuż obok teatru miejskiego. Organizatorzy planują między innymi wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, spotkanie z kombatantami, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem upamiętniającym powstańców.

Tego samego dnia w Józefowie na godz. 17 zaplanowano koncert patriotyczny „Podróż przez historię – stacja Niepodległość” przed pomnikiem Łączniczki AK w pobliżu urzędu miasta. Wystąpią wokalistki Anna Kukawska i Magdalena Fudala, na pianinie i akordeonie zagra Bogusław Zięba, a na basie Grzegorz Bąk. W programie znajdą się doskonale znane pieśni patriotyczne (organizatorzy liczą na wspólne śpiewanie) oraz współczesne utwory i piosenki nawiązujące do tematu powstania warszawskiego.

W Karczewie pamięć powstańców będzie można uczcić dwa razy. Po raz pierwszy podczas oficjalnej uroczystości 1 sierpnia przy pomniku Orła Białego obok Rynku Zygmunta Starego. O godzinie W (17) zawyją syreny, następnie zostanie odśpiewany hymn państwowy. Przedstawiciele władz wygłoszą okolicznościowe przemówienia i złożą kwiaty przed pomnikiem. Uroczystość zakończy się odegraniem na żywo utworu patriotycznego „Śpij kolego”.

Druga uroczystość będzie miała zdecydowanie mniej formalny charakter. W sobotę, 4 sierpnia na Rynku Zygmunta Starego o godz. 19 rozpocznie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Organizatorzy liczą na udział całych rodzin i dużą frekwencję. Każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik.

W programie znajdą się utwory, które towarzyszyły powstańcom 75 lat temu i podtrzymywały ich na duchu. Jeśli będzie padać deszcz, impreza zostanie przeniesiona do pobliskiego budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.