Dla wszystkich uczniów będą miejsca

ZAKOŃCZYŁA SIĘ REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO SZKÓŁ ŚREDNICH.

We wtorek, 30 lipca formalnie minął termin składania wniosków o przyjęcie do szkół średnich. Spóźnialscy mają jeszcze szansę, ale pod warunkiem, że skorzystają z niej jak najszybciej.

PRZEMEK SKOCZEK

W tym roku mury czterech największych szkół średnich w Otwocku szturmowały dwa skumulowane roczniki – absolwenci szkół podstawowych
i wygasających właśnie gimnazjów. LO im. Gałczyńskiego i LO im. Słowackiego oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych i Zespół Szkół nr 2, czyli popularny „Nukleonik”, przyjmą w sumie blisko 1900 uczniów. Na przykład w liceach będzie aż po 12 klas pierwszych. Konieczny będzie nowy system pracy szkół na półtorej albo dwie zmiany. Lekcje będą kończyć się późno, może nawet o godz. 19. To cena tego, aby dla wszystkich chętnych znalazło się miejsce w tych placówkach.

Po pierwszym etapie rekrutacji aż 337 uczniów nie dostało się do żadnej z otwockich placówek (152 po podstawówkach i 185 po gimnazjach). Część z nich znalazła miejsca w szkołach poza powiatem otwockim (w Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Garwolinie), pozostali skorzystali z rekrutacji uzupełniającej. Dokładne dane poznamy wkrótce, ale już teraz informacje są optymistyczne.

– Liczba wniosków złożonych w ramach rekrutacji uzupełniającej pokazuje nam, że dla wszystkich chętnych starczy miejsc. I to bez potrzeby tworzenia dodatkowych klas. Tak jak wspominałam, byliśmy dobrze przygotowani to tej wyjątkowej sytuacji. W ciągu paru dni będziemy znali dokładne liczby uczniów w poszczególnych szkołach. Niewykluczone, że będą jeszcze wolne miejsca – informuje Hanna Majewska-Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej.

– Nie zostawimy bez wsparcia nawet jednego dziecka. Jeśli ktoś był na wakacjach i nie zdążył z wnioskiem albo zwyczajnie zapomniał, wciąż ma szansę na przyjęcie do szkoły mimo zakończonej rekrutacji. Tylko proszę się pospieszyć i nie czekać z tym do września! Zapraszamy też z wszelkimi indywidualnymi problemami dotyczącymi przyjęcia do szkoły. Postaramy się pomóc – zapewnia Majewska-Smółka.

Wkrótce dyrektorzy szkół przystąpią do tworzenia planów lekcji. Podział na klasy będzie sporym wyzwaniem. Dużo zależy tu od indywidualnych wyborów uczniów dotyczących dodatkowych języków obcych oraz udziału w lekcjach religii. Ważna jest również liczba dziewcząt i chłopców, ponieważ zajęcia z wychowania fizycznego nie są koedukacyjne. Wszystko powinno wyjaśnić się po 20 sierpnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.