Kiedy drugi Lidl?

OTWOCK: MIASTO STAWIA INWESTOROWI TWARDE WARUNKI.

Jeden Lidl jest już prawie gotowy, budowa drugiego jeszcze się nie rozpoczęła. Trwają ostatnie poprawki w projekcie oraz uzgodnienia komunikacyjne, dzięki którym miasto nie zapłaci za remont ulicy Rzemieślniczej, budowę nowych chodników czy miejsc postojowych.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Inwestor, który buduje supermarket sieci Lidl przy ul. Kraszewskiego w Otwocku, nie rezygnuje z podobnej inwestycji u zbiegu ulic Górnej i Rzemieślniczej. Starania o budowę sklepu w tym miejscu trwają już ponad cztery lata. Poprzedni starosta odmówił wydania pozwolenia na budowę. Sytuacja zmieniła się po decyzji wojewody, który stwierdził, że nie było podstaw do odmowy wydania takiego pozwolenia. Powstanie Lidla przy ul. Górnej i ul. Rzemieślniczej jest możliwe i nie ma ku temu przeciwskazań, a jak udało się nam ustalić, sprawa nabiera tempa.

Inwestor nie wystąpił jeszcze do starosty o wydanie pozwolenia na budowę, trwają ostatnie poprawki przy dokumentacji projektowej. Budowa drugiego Lidla w Otwocku mogłaby rozpocząć się najszybciej w połowie przyszłego roku. A wtedy w połowie 2021 byłoby otwarcie. Na razie inwestor, z którym udało się nam skontaktować, nie chce deklarować konkretnych terminów. Dokupił jeszcze las za opustoszałymi budynkami, żeby lepiej zagospodarować teren.

Na razie inwestor wystąpił do prezydenta Otwocka o uzgodnienie zjazdu z ul. Górnej na działkę, gdzie może powstać sieciowy market. Bez uzgodnienia projektu zjazdu nie będzie mógł starać się o pozwolenie na budowę. Analogiczna sytuacja była w 2015 roku. Wtedy ówczesny prezydent Zbigniew Szczepaniak wydał zgodę na przebudowę zjazdu z ul. Górnej, a inwestor przekazał miastu darowiznę w wysokości 20 tys. zł na przebudowę ul. Rzemieślniczej. Ta „transakcja” została skomentowana jako jałmużna od Lidla, bo zdaniem radnych warunki, które postawiło miasto, były stanowczo za małe.

Tym razem korzyści dla miasta mają być większe. Prezydent Jarosław Margielski podczas spotkania z inwestorem, w którym uczestniczył także wicestarosta Krzysztof Kłósek, postawił twarde warunki. Ma być wyremontowana ul. Rzemieślnicza z podbudową i siatką, żeby wzmocnić tę jezdnię (koszt ok. 200 tys. zł).

– Powiedziałem inwestorowi, że jest to wymóg konieczny, jeżeli oczekuje lokalizacji zjazdów – mówi prezydent. Ma też wybudować nowy chodnik przy ul. Górnej na wysokości marketu i przygotować skrzyżowanie ulic Górnej i Rzemieślniczej, aby w przyszłości można było tam wybudować rondo. Ponadto mają powstać miejsca parkingowe przy ul. Górnej.

Oba otwockie Lidle mają być do siebie podobne. Ten przy ul. Kraszewskiego będzie trochę większy. Jak powiedział nam inwestor, jego otwarcie planowane jest na drugą połowę września.

2 komentarze do “Kiedy drugi Lidl?

 • 9 sierpnia 2019 o 21:28
  Permalink

  Blokowanie Lidla przez znany układ władz Otwocka z właścicielem Biedronki to skandal który po latach się kończy. Może doczekamy aby temat zbadali dziennikarze śledczy. Przecież te powiązania są do sprawdzenia.
  A po kilku latach my doczekamy się Lidla.

  Odpowiedz
 • 10 września 2020 o 09:47
  Permalink

  w starym układzie chodziło nie o właściciela biedronki a topmarketów a cała historia powinna być upubliczniona. Jeśli znajdzie się ktoś kompetentny to udostępnię posiadane na ten temat materiały.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.