Zlikwidują parking przy stacji

JÓZEFÓW: STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA CORAZ BLIŻEJ.

Szykuje się poważne uszczuplenie miejsc parkingowych w Józefowie. W związku z budową szybkiego toru kolej chce, aby miasto oddało teren parkingu przy stacji po wschodniej stronie. Dodatkowe obawy budzą działania władz Otwocka, które wprowadzą u siebie strefę płatnego parkowania. Józefów też zapowiada wprowadzenie opłat.

SYLWIA WYSOCKA

W związku z planowaną na odcinku józefowskim przebudową linii kolejowej z Warszawy do Lublina przedstawiciele PKP PLK wysłali do władz miasta pismo, w którym proszą o zwrot oddanego w dzierżawę terenu parkingu przy torach. Chodzi o utwardzoną działkę o powierzchni 1120 m2 po wschodniej stronie torów. Może tam zaparkować ok. 60 aut.

Z pierwszych informacji wynikało, że parking będzie dostępny tylko do końca sierpnia. Jednak wiceburmistrz Piotr Gąszcz poinformował, że miasto wynegocjowało przedłużenie terminu do końca roku (wymaga to jeszcze uregulowania formalności, co ma nastąpić w tym tygodniu).

– Zgodnie z ustaleniami ustnymi udało się wydłużyć funkcjonowania parkingu, ponieważ prace na naszym odcinku najpewniej nie zaczną się w tym roku – mówi wiceburmistrz. I zapowiada, że w tej sytuacji miasto przygotowuje się do wprowadzenia w centrum strefy płatnego parkowania.

– W centrum Józefowa nie będzie innych miejsc z przeznaczeniem na parking. Będziemy musieli to uporządkować, zwłaszcza gdy władze Otwocka wprowadzą u siebie strefę płatnego parkowania – mówi wiceburmistrz.

Jak precyzuje w rozmowie z „Linią”, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, kiedy strefa płatnego parkowania powstanie w Józefowie. Temat jest złożony, bo należy najpierw sprawdzić między innymi, czy miejsc parkingowych rzeczywiście brakuje (zgodnie z ustawą o drogach publicznych strefy płatnego parkowania mogą być wprowadzone na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych – przyp. red.).

Likwidacja parkingu przy PKP nie oznacza jednak, że miejsca postojowe nie będą powstawać gdzie indziej. – Gdy zacznie działać komunikacja miejska, która ma umożliwiać dojazd do stacji kolejowej np. mieszkańcom Wiązowny, być może zmniejszy się liczba samochodów przyjeżdżających do Józefowa z Wią-zowny. Z ustaleń między władzami obydwu gmin wynika, że zostaną wygospodarowane miejsca parkingowe w okolicach przystanków, aby mieszkańcy gminy Wiązowna mogli przesiadać się w autobus miejski – informuje wiceburmistrz Piotr Gąszcz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.