Iskra niepodległości

ZNÓW SPOTKAMY SIĘ „PRZY SAMOLOCIE”?

Wraca pomysł sprowadzenia do Otwocka samolotu. Chodzi o projekt pomnika biało-czerwonej Iskry, który już zyskał spore poparcie władz miasta i powiatu. Być może uda się go zrealizować w przyszłym roku.

PRZEMEK SKOCZEK

Spotkajmy się „przy samolocie” – to hasło wciąż w Otwocku obowiązuje, choć wysłużonego Lima-6 nie ma już w okolicy skrzyżowania ulic Andriollego i Hożej od 2000 roku. Stał tam od połowy lat 60. i przez 30 lat był jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miejskiego krajobrazu.

Wiosną 2017 roku napisaliśmy o powrocie „żelaznego ptaka” w ramach dowcipu primaaprilisowego, choć mieliśmy nadzieję, że dzięki temu ożywimy ten temat. Tak też się stało. W Otwocku i na jednym z portali społecznościowych dużo o nim dyskutowano, pojawiały się luźne pomysły, a Jarosław Margielski, wtedy przewodniczący rady miejskiej, obecnie prezydent, nie ukrywał, że idea powrotu samolotu jest mu bliska.

Na pierwszy naprawdę konkretny pomysł wpadł Filip Idzikowski, otwocczanin mieszkający w Józefowie, inicjator przedsięwzięcia Niebo bez granic, które ma upamiętniać zapomnianego bohatera i wielkiego pilota Eskadry Kościuszkowskiej z Bitwy o Lwów, mjr Ludwika Idzikowskiego „Lulasa”. 90 lat temu, 13 lipca 1929 roku, spłonął na Azorach w trakcie próby przelotu przez Atlantyk do Ameryki pionierskim szlakiem „pod wiatr”. To jednak inna historia, o której może kiedyś napiszemy.

– Mój projekt zakłada postawienie na specjalnym cokole prawdziwego polskiego odrzutowca Iskra. Nawiązujemy do historii miasta podwójnie, bo taki monument będzie zarazem hołdem dla majorów pilotów Tomasza Pajórka i Mariusza Oliwy, którzy zginęli tragicznie w Otwocku-Soplicowie właśnie w biało-czerwonej Iskrze nr 5. Lecieli z bazy lotniczej 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim na zwiad pogodowy przed Defiladą Niepodległości 11 listopada 1998 roku – argumentuje pomysłodawca.

Projekt pomnika przedstawiający identyczny samolot TS-11 Iskra nr 5 jest gotowy, model również. To wznosząca się dynamicznie sylwetka ukazująca piękno polskiego samolotu i przypominająca biało-czerwony krzyż. Poniżej zostanie umieszczona płyta z nazwiskami pilotów oraz pęknięta na pół szachownica, z której szczeliny będzie się wydobywać biało-czerwona iluminacja oświetlająca samolot.

– Marzy mi się także uruchomienie projektu edukacyjnego integrującego młodzież, mieszkańców całego powiatu i lotników z całego kraju. Chciałbym, żebyśmy wspólnie zaangażowali się w przygotowanie samolotu do odsłonięcia. Mam kontakty w polskim lotnictwie, współpracuję z wieloma fundacjami i pasjonatami. Autentyczną Iskrę już mi obiecano. Dzięki wsparciu 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska uda się zapewne pozyskać płatowiec a 41, a baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie pomoże go doposażyć w kokpit i uzbrojenie do ekspozycji w specjalnym hangarze remontowo-ekspozycyjnym – zapewnia Filip Idzikowski.

– Chcę, aby przyjechała do Otwocka już we wrześniu specjalnym wojskowym transportem. Będzie zaprezentowana przy okazji pikniku historycznego na 20-lecie wstąpienia Polski do NATO na terenie dawnej Zieleni Miejskiej. Iskra stanie tam w namiocie i otwocka młodzież oraz chętni wspólnie będą ją malować. Wmurowanie kamienia węgielnego przy ul. Andriollego mogłoby się odbyć 11 listopada 2019 roku, a uroczyste odsłonięcie – rok później, na zakończenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Oczywiście z przelotem B-C Iskier nad Otwockiem! – proponuje.

– Ten projekt bardzo nam się podoba, ale musimy jeszcze policzyć koszty, porozmawiać o sposobach finansowania, być może przeprowadzimy konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji samolotu. Lada dzień siadamy do rozmów i działamy – deklaruje wiceprezydent Paweł Walo.

Czekamy zatem na konkrety i wierzymy, że samolot nie stanie się kolejnym otwockim marzeniem, które utknęło na etapie pięknych planów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.