Pośmierdzi, ale przestanie?

TRWA ROZRUCH OCZYSZCZALNI NAD ŚWIDREM.

Plażowicze wypoczywający nad Świdrem mieli nawet nie zauważyć, że nad rzeką znajduje się oczyszczalnia ścieków. Władze Józefowa zapewniały, że instalacja nie będzie w żaden sposób uciążliwa. Tymczasem mieszkańcy skarżą się, że w okolicy śmierdzi właśnie z oczyszczalni. Miasto uspokaja i obiecuje zarówno modyfikację technologii, jak i wykluczenie tzw. czynnika ludzkiego – odór czasami mógł wydobywać się ze źle zamkniętych komór

SYLWIA WYSOCKA

Decyzję zezwalającą na użytkowanie oczyszczalni ścieków w Józefowie wydano w grudniu ubiegłego roku. Wtedy rozpoczęły się prace przygotowawcze do mechanicznego i hydraulicznego rozruchu instalacji. W połowie kwietnia w reaktorach biologicznych zaszczepiono osad czynny, czyli zespół mikroorganizmów przystosowany do oczyszczania ścieków. Obecnie trwa rozruch technologiczny, czyli przystosowywanie osadu czynnego do finalnego działania, co ma potrwać do listopada.

Jak podkreślają władze Józefowa, wszelkie urządzenia do oczyszczania ścieków wraz z armaturą technologiczną znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach. Ma to zminimalizować uciążliwości takie jak hałas czy brzydkie zapachy. „Aby uniemożliwić wydostawanie się zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz, każdy budynek, w którym prowadzone są procesy technologiczne, został wyposażony w mechaniczną wentylację połączoną z instalacją dezodoryzacji” – czytamy w informacji opublikowanej w maju przez urząd miasta.

Wiadomo jednak, że instalacja nie sprawdziła się. Mieszkańcy okolic oczyszczalni i plażowicze od jakiegoś czasu skarżą się na ściekowe odory. Nie bez znaczenia dla miasta jest być może także sąsiedztwo renomowanego hotelu, bo władze Józefowa zapowiedziały podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie uciążliwych zapachów.

– Jest kilka pomysłów na poprawki i uszczelnienie pomieszczeń. Jeden z nich to np. propozycja zamontowania dodatkowego mieszadła, które spowoduje lepsze natlenienie osadu, dzięki czemu nie będzie on gnił – tłumaczy wiceburmistrz Józefowa Piotr Gąszcz.

– Wszystkie prace będą wykonywane w najbliższym czasie. Niestety w fazie rozruchu pojawiają się drobne niedogodności związane z uruchamianiem instalacji, ale mam nadzieję, że prace, które zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie, pozwolą na lepsze funkcjonowanie oczyszczalni. Powodem przykrych zapachów może być czasami tzw. czynnik ludzki, czyli mogło zdarzyć się tak, że pracownicy nie do końca zadbali o szczelność pomieszczeń, dlatego na pewno zostaną wyczuleni, aby w przyszłości unikać takich sytuacji – dodaje wiceburmistrz.

I podkreśla, że z każdym kolejnym badaniem w oczyszczalni wyniki są coraz lepsze, więc nie ma zagrożenia, że działa ona nieprawidłowo. Jednak w fazie początkowej jest kilka kwestii, które można poprawić, by podnieść komfort jej działania.

2 komentarze do “Pośmierdzi, ale przestanie?

 • 10 sierpnia 2019 o 10:29
  Permalink

  Śmierdzi i będzie śmierdzieć-lokalizacja wynika z niemożności jej lokalizacji na terenach wręcz do tego przeznaczonych,ale tam są działki przyległe do Świdra ważnych person józefowskich-wystarczy sprawdzić…To jest granda,nici z kąpieliska ,które pamiętają najstarsi mieszkańcy,hotel moim zdaniem zlikwiduje się,będzie taka kloaka jak w Karczewie.Brawo WY!!!!

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2019 o 12:24
  Permalink

  Wiele razy przyjeżdżałem rowerem do ujścia ścieków nad Świdrem. Nigdy nie śmierdziało. Zapaszek raz był wyczuwalny w bezpośredniej bliskości budynków oczyszczalni. Jakby śmierdziało, to na plaży tuż przy wylocie ścieków nie byłoby plażowiczów, a są. Prawdopodobnie większość złych opinii generują mieszkańcy Otwocka, którzy są negatywnie nastawieni przez własną propagandę. W drugiej połowie sierpnia ma śmierdzieć (zapowiedział to Burmistrz Józefowa) z powodu procesów rozruchowych. Specjalnie przyjadę na rowerze by sprawdzić intensywność smrodu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.