Nie mieszaj odpadów!

ŹLE SEGREGUJESZ, WIĘCEJ ZAPŁACISZ.

Segregacja odpadów to nie tylko czystsze środowisko, ale i tańsze opłaty za odbiór śmieci. Niestety nie wszyscy mieszkańcy mają tą świadomość i wrzucają do pojemników co popadnie. Niezdyscyplinowanym mieszkańcom będą naliczane większe opłaty.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Jak informują otwoccy urzędnicy jakość sortowania śmieci na terenie miejskich osiedli jest słaba. Mieszkańcom, którzy zadeklarowali segregację odpadów a tego nie robią lub nie przykładają się do segregowania, grożą kary finansowe.

Urząd miasta otrzymuje coraz więcej zgłoszeń od firmy odbierającej odpady z altan śmietnikowych, że problemy z segregacją stają się już normą. Nie ma ich za to w zabudowie jednorodzinnej, gdzie również są sprawdzane worki.

– Według najnowszych dyrektyw unijnych wymagania dotyczące segregowania odpadów będą jeszcze wyższe. Przy tak słabej jakości sortowania w zabudowie wielorodzinnej, która generuje bardzo duży tonaż odpadów, ciężko nam zachować wymagane przepisami normy. Jeśli tego nie zmienimy, jako gmina odgórnie zostaniemy ukarani finansowo – ostrzega Bartłomiej Wiązowski z wydziału gospodarki odpadami w urzędzie miasta.

Firma odbierająca źle posegregowane odpady musi wydać większe środki na ich zagospodarowanie. To się przekłada na wzrosty cen usług ofertowanych w przetargach ogłaszanych przez gminę.

– Odpady zmieszane są nie tylko w pojemnikach czarnych, ale również w innych. Oznacza to, że mieszkańcy, mimo deklaracji o segregowaniu odpadów, tego nie robią lub robią to źle. W związku z tym firma zaostrzyła kontrole. Otrzymujemy coraz więcej zdjęć i informacji o źle segregowanych odpadach – podkreśla Wiązowski.

Według Bartłomieja Wiązowskiego część mieszkańców jest przekonana, że odpowiedzialność zbiorowa daje im anonimowość, przez co nie segregują odpadów zgodnie z zasadami.

– Myślą, że ujdzie im to płazem. Nic bardziej mylnego. Firma odbierająca odpady cały czas to kontroluje. Jeśli ilość odpadów innej frakcji w pojemniku o danym strumieniu odpadów przekracza 10 proc., to są one wtedy kwalifikowane jako odpady zmieszane – wyjaśnia urzędnik.

Firma takie przypadki zgłasza do miasta. Jeśli tego nie zrobi, to urząd miasta zobligowany jest do ukarania firmy kwotą 10 tys. zł od każdego stwierdzonego przypadku zmieszania odpadów. Dlatego firma tak wnikliwie kontroluje mieszkańców czy segregują odpady zgodnie ze złożoną deklaracją.

– Otrzymujemy naprawdę dużo zgłoszeń od firm, że mieszkańcy nie segregują odpadów przede wszystkim na osiedlach. W takich przypadkach będziemy korzystać z możliwości naliczenia drogą decyzji wyższej stawki jak za odbiór odpadów zmieszanych – zapowiada Bartłomiej Wiązowski. Wtedy taka wspólnota zapłaci za odbiór śmieci zamiast 31,50 zł – 63 zł. Takie informacje zostały już rozwieszone na osiedlach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

Umowa jaką miasto podpisało z firmą na odbiór i zagospodarowanie odpadów jest rozliczana ryczałtowo. Co miesiąc miasto płaci tyle samo, ale wysokość ryczałtu jest pokłosiem wyliczenia tonażu z ubiegłego roku. – Im więcej jest odpadów podrzucanych, niesegregowanych, tym droższa jest usługa, a ten odpad zmieszany jest jednym z droższych. W interesie wszystkich powinna być właściwa segregacja, żeby te koszty były jak najniższe – zwraca uwagę Wiązowski.

4 komentarze do “Nie mieszaj odpadów!

 • 16 sierpnia 2019 o 13:53
  Permalink

  Moim zdaniem ewentualne koszty podwyżek opłat za odbiór śmieci powinna pokryć OSM i miasto, ponieważ są to dwie instytucje, które są zobowiązane do zapewnienia odpowiednich warunków do segregacji śmieci a tego nie zapewniają! Jak mam segregować śmieci, jak pojemnik na tworzywa i metale stoi przy chodniku w środku miasta poza altaną i przechodzień traktuje to jako śmietnik na wszystko i wrzuca tam co chce? Prośby o zmierzenie się z tematem kończą się na gadaniu i obietnicach, z których nic zupełnie nie wynika…

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 12:39
  Permalink

  Co z tego ,że mieszkańcy bloków segregują odpady skoro pod śmietniki podjeżdżają auta z miasta wyładowane workami które lądują w pojemnikach osiedlowych .Samochody nie należą do najtańszych mimo to ich właściciele nie wstydzą się tego robić. Żeby podnosić opłaty należy najpierw przygotować odpowiednio zabezpieczone przed intruzami z miasta miejsce składowania odpadów.

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 09:22
  Permalink

  Piękne zdjęcie ilustrujące, Na zdjęciu dokładnie widać że samochód jest zaparkowany na terenie zielonym: w art. 144 Kodeksu Wykroczeń.

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 19:59
  Permalink

  Może miasto powinno najpierw zrobić porządek w śmietnikach na terenie OSM?
  Postawić wszystkie potrzebne pojemniki na odpady oraz zrobić altanę zamykana na klucz ponieważ w nocy ludzie grzebią mieszają oraz podrzucają śmieci do śmietników OS.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.