Zmiany w strefie płatnego parkowania

NOWY PARKING PRZY FONTANNIE BEZPŁATNY.

Kierowcy nie będą płacić za parkowanie na powiększonym i wyremontowanym parkingu obok fontanny w centrum Otwocka, przy placu Niepodległości. Za to płatny postój ma być na ul. Kupieckiej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Uchwała o wprowadzeniu w Otwocku strefy płatnego parkowania została przyjęta przez radnych pod koniec maja. Musiała jednak wrócić ponownie pod obrady rady miasta (na sesji 13 sierpnia) w związku z uwagami, jakie miał do niej nadzór prawny wojewody. Został z niej wycofany zapis dotyczący objęcia strefą płatnego parkowania zmodernizowanego parkingu przy Placu Niepodległości. Nadzór prawny wojewody zwrócił uwagę, że wyznaczone tam miejsca parkingowe są zlokalizowane poza pasem drogowym, więc nie mogą być włączone do strefy.

Za to będą w niej inne parkingi. – Zgodnie z pismem kupców z ul. Kupieckiej została włączona do strefy część miejsc parkingowych na tej ulicy, jak również zatoka parkingowa przy ul. Staszica obok ronda – poinformował radnych o planowanych zmianach w uchwale naczelnik gospodarki komunalnej w urzędzie miasta, Andrzej Hałaczkiewicz.

Radny Marcin Michalczyk zaapelował, żeby na przyszłość włączyć do strefy także parking przy ul. Orlej, na przeciwko przystanku autobusowego. Przyjęta na sierpniowej sesji uchwała to pilotaż, który ma odpowiedzieć, czy wprowadzenie systemu opłat rozwiąże problem z parkowaniem w centrum Otwocka.

Wprowadzane w uchwale zmiany wymagają ponownego uzgodnienia z powiatem jako zarządcą dróg, ponieważ parkingi objęte strefą płatnego parkowania znajdują się w pasie dróg powiatowych. To z kolei opóźnia czas wprowadzenia strefy w Otwocku. Już teraz wiadomo, że nie nastąpi to, jak planowano, zaraz po wakacjach. Jeśli teraz nadzór prawny wojewody nie będzie miał żadnych uwag do uchwały, to płatne parkowanie w Otwocku może zacząć obowiązywać najwcześniej pod koniec października. Miasto musi jeszcze zakupić bądź wydzierżawić parkomaty i wprowadzić odpowiednie oznakowania na parkingach. Funkcjonowanie systemu ma się bilansować.

Tu zapłacisz za parkowanie

 • Strefą płatnego parkowania będą objęte parkingi przy ulicach: Staszica, Pod Zegarem, Andriollego oraz Powstańców Warszawy i Kupieckiej. Pieniądze z płatnego parkowania zostaną przeznaczone na naprawę i budowę dróg w Otwocku.
 • Pierwsze 45 minut postoju będzie bezpłatne. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 2 zł 50 gr, za drugą 3 zł, za trzecią 3 zł 50 gr, a za każdą kolejną 2 zł 50 gr.
 • Opłata będzie pobierana w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godz. 8–18. W pozostałe dni oraz święta i 2 maja, 24 i 31 grudnia parkowanie ma być bezpłatne.

2 komentarze do “Zmiany w strefie płatnego parkowania

 • 20 sierpnia 2019 o 19:15
  Permalink

  Czy hybrydy i elektryki będą zwolnione z opłat?

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2019 o 08:11
  Permalink

  Rowery sa za darmo. Hybryda i elektryk zajmuja miejsce tak samo jak kazdy złom spalinowy.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.