Budowlane przeszkody na chodnikach

OTWOCK: INTERWENCJA SAMORZĄDÓW I POLICJI.

Piesi nie mają łatwego życia w Otwocku. Nie dość, że borykają się z utrudnieniami związanymi z modernizacją linii kolejowej to jeszcze muszą omijać szerokim łukiem miejsca, gdzie zablokowano chodniki dziesiątkami palet z kostką brukową. W tej sprawie interweniowały samorządy i policja.

AGNIESZKA JASKULSKA

Od kilku tygodni na niektórych lokalnych ulicach pojawiły się dziesiątki palet z kostką brukową. Blokujący przejście materiał budowlany stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi omijając przeszkodę na chodniku, muszą iść jezdnią. Chodzi m.in. o odcinek na ul. Majowej oraz ul. Górnej w Otwocku, gdzie wykonawca modernizacji linii kolejowej pozostawił materiały budowlane. W tej sprawie w poniedziałek, 12 sierpnia interweniowały: Urząd Miasta w Otwocku, Starostwo Powiatowe i Komenda Powiatowa Policji w Otwocku.

– Palety z kostką brukową zostały ustawione na chodnikach bezprawnie. Wykonawca nie zapytał o zgodę, czy może składować materiał budowlany w pasie drogowym – przyznaje wicestarosta Krzysztof Kłósek. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski dodaje: – Informowaliśmy wykonawcę, aby usunął palety z kostką brukową z chodników, bo blokuje przejście pieszym, ale nie ma reakcji z jego strony – mówi prezydent.

Na miejsce wezwano policyjny patrol. Wykonawca został wezwany do natychmiastowego usunięcia z chodników palet z kostkami. Sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.

– Pomimo poleceń policjantów dotyczących uprzątnięcia z chodnika materiałów budowlanych w postaci kostki brukowej, wykonawca tego nie wykonał – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z otwockiej komendy.

– Z uwagi na taki stan rzeczy, policjanci sporządzili dokumentację dla prowadzenia czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie dotyczącego m.in. stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz utrudniania ruchu, co może skutkować skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu – zaznacza nadkom. Niezdropa.

Wykonawca powoli zabiera kostkę, ale zajmuje mu to sporo czasu (taki stan rzeczy był w dniu oddania gazety do druku). Natomiast starostwo ukaże wykonawcę karą finansową za bezprawne zajęcie pasa drogowego. Urzędnicy podkreślają, że materiały budowlane powinny być składowane na terenie budowy, którego kolei nie brakuje.

– Wykonawca nie wystąpił do nas z zapytaniem, czy może pozostawić materiały budowlane na chodniku. Mogliśmy wyznaczyć inne miejsce do składowania kostki brukowej, nie trzeba było ustawiać jej na całej szerokości chodnika – zaznacza Marcin Kasprzak z Zarządu Dróg Powiatowych. Urzędnicy od wielu dni sporządzają na bieżąco dokumentację fotograficzną materiałów budowlanych ustawionych na chodnikach w różnych częściach miasta. Wykonawca zostanie ukarany karą finansową za bezprawne zajęcie pasa drogowego – w tym przypadku będzie to ok. 2 tys. zł za każdy dzień.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.