Pokręcimy przez dwa miesiące

RUSZA WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW MIEJSKICH.

W tym roku system wypożyczalni rowerów miejskich zacznie działać dopiero z końcem wakacji. Dobra wiadomość jest taka, że w kolejnych sezonach nie będzie już takich opóźnień.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Od 28 sierpnia do 30 października będzie można na terenie Otwocka korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich oferowanych przez firmę Nextbike. Do dyspozycji mieszkańców będzie osiem stacji (o trzy więcej niż rok temu) i więcej rowerów, w tym także dla dzieci. Bez zmian pozostaje cennik. Pierwsze 20 minut kręcenia będzie za darmo. Za pierwszą godzinę jazdy zapłacimy złotówkę, za drugą 3 zł, za trzecią 5 zł, a za każdą następną po 7 zł.

Na sesji 13 sierpnia rada miasta podjęła uchwały, dzięki którym prezydent będzie mógł podpisać porozumienie z Konstancinem, Piasecznem oraz Warszawą, na terenach których usługi świadczy firma Nextbike. Zapewni to kompatybilność Otwockiego Roweru Miejskiego z systemami działają–cymi w tych miejscowościach. Oznacza to, że mieszkaniec Otwoc–ka będzie mógł wypożyczyć rower np. w Warszawie i zostawić go na jednej ze stacji w Otwocku.

Na uruchomienie systemu rowerów miejskich czekaliśmy cztery miesiące. Pierwotnie wszystko miało ruszyć już w maju. Dlaczego tak długo trwało rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy wyjaśnił na sesji prezydent.

– W pierwszym przetargu kwota na to przeznaczona była zbyt niska. Można było zwołać sesję, ale nie wystąpiłem o to do rady, bo w tym roku po raz pierwszy zgłoszono do nas oferty rowerów czwartej generacji (z modułem lokalizacji GPS i czujnikiem ruchu). W drugim przetargu (pierwszy nie został rozstrzygnięty – przyp. red.) było już sprecyzowane, jako jeden z warunków, że rowery mają być zdeponowane w wyznaczonych do tego miejscach. W przeciwnym razie z rowerami w Otwocku byłoby tak jak z hulajnogami w Warszawie. Mogłyby być pozostawiane dosłownie wszędzie, a tego nie chcieliśmy – mówił Jarosław Margielski.

– Jeden z oferentów złożył też odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, co też wydłużyło całą procedurę. Po analizie wraz z wiceprezydentem Walo określiliśmy, że opóźnienie po stronie urzędu w całym tym postępowaniu było na poziomie dwóch tygodni. Zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec osoby, która była odpowiedzialna za tę zwłokę – dodał prezydent.

Umowa z firmą Nextbike, która wygrała przetarg została podpisana do 2022 roku. Oznacza to, że w kolejnych sezonach wypożyczalnia rowerów ruszy dużo wcześniej niż w tym roku, bo nie trzeba będzie ogłaszać postępowania przetargowego. W przyszłym sezonie miłośnicy dwóch kółek będą mogli wypożyczać tzw. rowery cargo (przystosowane do przewozu towarów).

– Będziemy również prowadzili rozmowy z Warszawą, aby stacje Nextbike były zlokalizowane na terenie Falenicy i Wawra, żeby dostęp do wypożyczalni rowerów był łatwiejszy i aby w kolejnych latach takie połączenie ze stolicą było – zapowiedział Margielski.

Stacje w Otwocku:

  • przy skwerze Lennestadt,
  • na osiedlu Morskie Oko (u zbiegu ulic Generalskiej i Hallera),
  • przy stacji PKP Śródborów (ul. Narutowicza i Warszawska),
  • obok PKP Świder przy ul. Jasnej, przy Skwerze VII Pułku Ułanów,
  • w pobliżu ronda Żołnierzy AK IV Rejonu Otwock–Fromczyn,
  • przy ul. Turystycznej (stacja plaża miejska),
  • przy ul. Samorządowej i ul. Konarskiego nieopodal szpitala „Grucy”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.