Będą odszkodowania za suszę

ZŁÓŻ WNIOSEK O OSZACOWANIE STRAT.

Do 27 sierpnia rolnicy, którzy stracili uprawy z powodu suszy, mogą składać w karczewskim urzędzie miejskim wnioski o oszacowanie szkód. Żeby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić wiele warunków.

SYLWIA WYSOCKA

Dyskusja na temat skutków suszy dla mieszkańców terenów wiejskich gminy Karczew odbyła się podczas posiedzenia komisji ds. rolnictwa 13 sierpnia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele urzędu miejskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Otwocku. Jak relacjonowali przewodnicząca komisji i sołtys Glinek Iwona Sieczka oraz inni przedstawiciele sołectw, panująca w całym kraju susza dała się we znaki także karczewskim
rolnikom, powodując znaczne straty w uprawach.

Dlatego zdecydowano, że karczewski urząd ogłosi nabór wniosków o odszkodowania za straty w uprawach. Jest to jednak procedura skomplikowana, wymagająca od rolników spełnienia kilku warunków.

Wypłaty uzależnione są bowiem od takich czynników jak: rodzaj ziemi (chodzi o jej podatność na suszę – im wyższa klasa gleby, tym mniejsza podatność), gatunki uprawianych roślin, a przede wszystkim fakt, że uprawa pozostaje na polu (nie można zgłosić strat po zbiorach), ponieważ straty musi oszacować specjalna komisja. Wysokość odszkodowań sięga kilkuset złotych za hektar uprawy i zależy nie tylko od stopnia szkód, lecz także od tego, czy uprawa była ubezpieczona.

Obowiązkowym załącznikiem do wniosku jest wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na 2019 rok oraz kopia zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ)/księga stada/paszporty – składana do ARiMR.

Druki wniosku dostępne są w urzędzie miasta, można je też pobrać ze strony http://www.karczew.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.