Plany na nowe centrum

POWSTAŃCÓW WARSZAWY MA BYĆ WIZYTÓWKĄ MIASTA

Dwa nowe ronda, chodniki z kostki granitowej, nowe krawężniki, połączenie ścieżek rowerowych, ozdobne lampy i przede wszystkim dużo zieleni, także w pasie drogowym. Tak według władz Otwocka ma wyglądać po przebudowie ulica Powstańców Warszawy. Na realizację pierwszego etapu prac, który ma wystartować jeszcze w tym roku, przeznaczono 700 tys. zł.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Centrum Otwocka nie musi wcale kojarzyć się źle, tylko przez pryzmat niedokończonej budowy galerii. Prezydent przedstawił koncepcję przebudowy pasa drogowego w ulicach Powstańców Warszawy, Staszica, Karczewskiej, Andriollego i Orlej. Po jej realizacji centrum miasta ma być wizytówką Otwocka.

– Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. W przyszłym uporządkujemy Skwer 7. Pułku Ułanów i Skwer Niepodległości. Uporządkujemy też ul. Andriollego zwężając ją do szerokości pięciu i pół metra. W weekendy będzie ona deptakiem łączącym oba skwery. Wtedy będziemy mogli też organizować tu różne imprezy, które w innych miastach odbywają się np. na rynku – mówi prezydent Jarosław Margielski. Podczas sesji 13 sierpnia przedstawił radnym koncepcję pierwszego etapu prac przebudowy ul. Powstańców Warszawy.

Rondo zamiast świateł

Zakłada ona powstanie na odcinku od ronda Sybiraków do skrzyżowania z ul. Orlą (przy poczcie) nowych chodników, krawężników, ciągów pieszo-rowerowych, miejsc postojowych oraz budowy rond na skrzyżowaniach z ulicami Andriollego i Orlą.

– Dopasowujemy przebudowę tych skrzyżowań pod budowę rond. Poprawi to na nich przepustowość i bezpieczeństwo ruchu – zapowiada prezydent.

Użyte materiały do budowy chodników i krawężników mają być wysokiej jakości. – Kostka granitowa na obrzeżach, płyty chodnikowe… Mają to być rozwiązania, które zostały zastosowane już na ul. Pułaskiego przy parku miejskim – wyjaśnia Margielski.

Przedstawiona koncepcja prze- widuje również poszerzenie pasa włączania na ul. Powstańców Warszawy z ul. Karczewskiej. – Dziś ma on szerokość dwóch metrów i korzystanie z tak wąskiego pasa jest utrudnione. Prawdę mówiąc, ze względu na taką szerokość nie powinno go tam być. Poszerzymy tam jezdnie o pół metra, co rozwiąże problem. Poszerzymy też chodnik w ciągu ul. Staszica, który obecnie nie jest używany, bo jest zbyt wąski. Po zmianach będzie to bezpieczne przejście dla pieszych – dodaje prezydent.

Ma być zielono

W centrum miasta ma być też więcej zieleni, która dzięki podświetleniu będzie odpowiednio wyeksponowana. Jadąc ul. Powstańców Warszawy od ronda Sybiraków po prawej i lewej stronie zaplanowane są ciągi zieleni, nasadzenia w postaci drzew i pas środkowy, także wypełniony roślinnością.
Postój taksówek, który znajduje się przy ul. Andriollego i zajmuje bardzo dużą liczbę prosto- padłych miejsc do parkowania, ma być przeniesiony naprzeciwko banku PKO.

– Nie spowoduje to pogorszenia miejsca świadczenia tych usług, a umożliwi nam wygospodarowanie dodatkowych sześciu, siedmiu ogólnodostępnych miejsc parkingowych – przekonuje Margielski.

Poza tym planowana jest przebudowa oświetlenia ulicznego. – Po obu stronach ul. Powstańców Warszawy staną lampy stylizowane, a kable będą puszczone pod ziemią, czyli zlikwidujemy to, co nam najbardziej szpeci centrum – mówi prezydent. Znikną też biało-czerwone słupki przy „dziurze” i wybrakowany żywopłot.

Uwagi radnych

Radni wprawdzie jednogłośnie poparli przedstawioną przez Jarosława Margielskiego koncepcję przebudowy centrum miasta, ale zgłaszali również uwagi. Ireneusz Wojtasik stwierdził, że w przypadku likwidacji sygnalizacji świetlnej wszystkie samochody będą przepuszczać pieszych, co spowolni ruch. Dlatego może jednak przydałyby się światła do regulacji przejścia dla pieszych – proponował radny.

– Przeanalizujemy to pod tym kątem, można odsunąć przejście od ronda i wprowadzić światła wzbudzeniowe – odpowiedział radnemu prezydent.
Przemysław Bogusz zapytał o przebieg ścieżek rowerowych w centrum. Zaproponował aby przy okazji przebudowy dokończyć tą w ul. Andriollego, która kończy się na wysokości sklepu PSS „Społem”. Jarosław Margielski wyjaśnił, że ciąg dla rowerów ma być poprowadzony przez Skwer Niepodległości tak aby połączył się ze ścieżką w ul. Staszica.

Radny Andrzej Gurdziel upomniał się o stojaki dla rowerów i nie sypanie zimą soli w centrum, co ma uchronić zieleń przed zniszczeniem. Dariusz Piętka z kolei zasugerował wprowadzenie ograniczenia tonażu samochodów wjeżdżających do centrum miasta, aby nie było ono tranzytem dla tirów, co, jak przyznał prezydent, ma być wprowadzone.

Przebudowa jeszcze w tym roku

– Kwota 700 tys. zł na to zadanie pozwoli na uruchomienie postępowania przetargowego. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku znajdzie się wykonawca i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jest szansa, że jeszcze w grudniu te prace w ul. Powstańców Warszawy będą ukończone – zapowiedział Margielski. Dodał, że do końca października 2020 roku ma
być zrewitalizowany Skwer 7 Pułku Ułanów i Skwer Niepodległości.

– Poza tym, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w postępowaniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i zostanie wydana ostateczna decyzja nakazu rozbiórki „wielkiej dziury” to w przyszłym roku będziemy mogli przystąpić do rozbiórki najsłynniejszej inwestycji w Otwocku i uporządkowania tego terenu – prognozuje prezydent.

2 komentarze do “Plany na nowe centrum

  • 26 sierpnia 2019 o 10:48
    Permalink

    No tak, na super wygląd w centrum miasta to są pieniądze, a na SZKOŁĘ W WÓLCE to nie ma… Ale władze miasta myślą o dzieciach? Ciekawe czy gdyby ich dziecko chodziło do tej szkoły to by tak oszczedzali na niej?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.