Powiat oddaje drogi gminom

ZA UTRZYMANIE TYCH DRÓG ZAPŁACĄ GMINY.

Władze powiatu otwockiego podpisały z samorządowcami Józefowa, Otwocka i Wiązowny listy intencyjne w sprawie zmiany kategorii części dróg z powiatowych na gminne. – Będziemy prowadzić rozmowy na ten temat z kolejnymi gminami – mówi w rozmowie z „Linią” wicestarosta Krzysztof Kłósek.

SYLWIA WYSOCKA

Zgodnie z tym, co zapowiadał wicestarosta powiatu otwockiego Krzysztof Kłósek, działania te są elementem porządkowania stanu prawnego dróg powiatowych w odniesieniu do obowiązującej ustawy o drogach publicznych. Według wicestarosty część dróg zaliczanych obecnie do kategorii dróg powiatowych nie powinna mieć takiego statusu, ponieważ nie spełnia wymagań określonych prawem. Zgodnie z ustawą do dróg powiatowych zalicza się bowiem drogi stanowiące połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin oraz siedzib gmin między sobą. Drogi, które tych warunków nie spełniają powinny być zaszeregowane jako drogi gminne.

Z końcem lipca starosta powiatu otwockiego Cezary Łukaszewski i wicestarosta Krzysztof Kłósek podpisali listy intencyjne z prezydentem Otwocka Jarosławem Margielskim, wójtem Wiązowny Januszem Budnym i wiceburmistrzem Józefowa Piotrem Gąszczem. Samorządowcy zadeklarowali w nich wolę podjęcia wspólnych działań w celu zmiany kategorii dróg powiatowych i zaliczenia ich do dróg gminnych.

Najwięcej dróg powiatowych ma na razie przejąć Otwock. Na terenie miasta kategorię miały zmienić ulice: Czaplickiego, Samorządowa, Reymonta, Tatrzańska, Orla, Świderska, Powstańców Warszawy, Andriollego, Batorego, Przewoska, Majowa (odcinek od Mostowej do Kreciej) i Batalionów Chłopskich. Z kolei Wiązowna ma przejąć leżące w jej granicach drogi: nr 2702W Izabela – Nowy Konik, 2703W Góraszka – Boryszew, 2704W Boryszew – Michałówek, 2705W Wiązowna – Kąck, 2708W Dziechciniec – Pęclin – Kąck, 2712W Wola Karczewska – Kruszowice, 2713W Regut – Celestynów – Dąbrówka – Glina – Wola Karczewska, 2727W Wiązowna (dawny przebieg drogi Warszawa – Lublin).

Jak przyznaje wicestarosta Krzysztof Kłosek, do zmiany kategorii droga jeszcze daleka. – Powiat jest w trakcie spisywania porozumień z gminami, do tego dochodzą jeszcze stosowne uchwały rad powiatu i gmin. Niemniej pierwszy poważny krok został poczyniony – informuje wicestarosta zapowiadając dalsze rozmowy z pozostałymi gminami powiatu, gdzie kategoria dróg także powinna zostać zmieniona.

Warto pamiętać, że zmiana kategorii z drogi powiatowej na gminną powiększa zasób własności gminy, ale generuje również wydatki związane
z obowiązkami zarządcy drogi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.