Porządki przed „Gałczynem”

OTWOCK: SKWER PRZY SZKOLE POTRZEBUJE REWITALIZACJI.

Na sierpniowej sesji Rada Miasta Otwocka przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do władz powiatu, aby jeszcze w tym roku zleciły modernizację terenu przed LO im. K.I. Gałczyńskiego. – To reprezentacyjne miejsce dla miasta i powiatu – piszą radni. I podkreślają, że najlepiej, gdyby remont współgrał z rewitalizacją pobliskiego parku miejskiego.

SYLWIA WYSOCKA

Rewitalizacja parku miejskiego ma zakończyć się jesienią. Teren wokół liceum przy ul. Filipowicza przejdzie gruntowny lifting. Przemiana czeka także nieco dalszą okolicę – trwa przecież remont dawnego pensjonatu Abrama Gurewicza i przebudowa pobliskiego przejazdu kolejowego przy ul. Żeromskiego. W tej sytuacji najbardziej zaniedbany pozostanie skwer przed LO im. K.I. Gałczyńskiego. Otwoccy radni uważają, że należałoby to zmienić. Podczas sesji 13 sierpnia przyjęli wniosek, w którym zwracają się do władz powiatu o wykonanie remontu lub modernizacji należącego do Skarbu Państwa terenu przed szkołą. Podkreślają przy tym, że remont powinien odbyć się jeszcze w tym roku, ponieważ będzie istotnym dopełnieniem rewitalizacji parku i podniesie walory estetyczne tej części miasta.

Wniosek przekazała władzom powiatu przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek. Ma on trafić pod obrady powiatowych komisji. Jak powiedział w rozmowie z „Linią” przewodniczący komisji gospodarki, zasobu i środowiska rady powiatu Paweł Ajdacki, jest wart rozpatrzenia, ponieważ dotyczy reprezentacyjnego terenu w Otwocku.

– Myślę jednak, że niestety nie uda się go zrealizować w tym roku, ponieważ wymaga nakładów finansowych, które nie były przewidziane w budżecie, oraz dobrego planu zagospodarowania terenu. To można zaplanować w przyszłorocznym budżecie. W tym rejonie trwają zaawansowane prace przy rewitalizacji parku miejskiego, przebudowa przejazdu kolejowego, renowacja „Gurewicza” – rewitalizacja skweru przed LO im. Gałczyńskiego byłaby ich dopełnieniem – dodaje Ajdacki.

Drugim wątkiem w tej sprawie jest propozycja władz Otwocka, które deklarują pomoc rzeczową w celu zagospodarowaniu terenu wokół szkoły. Jak informuje wicestarosta Krzysztof Kłósek, w środę, 21 sierpnia doszło do spotkania władz miasta i powiatu z dyrektor LO im. Gałczyńskiego.

– Oglądaliśmy teren, uzgadnialiśmy, jakie prace można wykonać bezpośrednio przy szkole w ramach przebudowy parku – mówi wicestarosta. – Otwock w ramach rewitalizacji parku zleciłby prace obejmujące wykonanie chodników, wymianę lamp, a później obniżenie ogrodzenia. Wszystko jest na etapie planowania. Powstanie kosztorys i na jego podstawie zobaczymy, co Otwock będzie mógł jeszcze zrobić w ramach tzw. zamówienia z wolnej ręki – dodaje.

Wicestarosta Kłósek także uważa, że w tym roku gruntowna modernizacja z drugiej strony budynku (od ul. Filipowicza) jest mało realna. Propozycja zakłada jednak, że powiat do czasu otwarcia parku wymieni chociaż od tej strony oświetlenie. Miasto wykonałoby projekt, a powiat sfinansowałby wymianę. Koszty szacuje się na ok. 3 tys. zł od punktu. Niewykluczone, że miasto wykona także koncepcję całego remontu placu przed szkołą.

– Otwock chce to zrobić we własnym zakresie, żeby była to spójna koncepcja opracowana przez jednego projektanta. Wtedy przedstawi powiatowi ewentualny kosztorys i po oszacowaniu kosztów zapadną dalsze decyzje – podsumowuje Kłósek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.