Wygodna ulica zamiast alei

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY NADAWANIU NAZW?

Przewodniczący komisji ds. rozwoju gospodarczego karczewskiej rady miejskiej chce, aby kwestia nazewnictwa ulic w gminie została uporządkowana… specjalnym dokumentem! – Uważam, że przy nadawaniu nowych nazw w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę nazwy zwyczajowe dróg – przekonuje Jarosław Jobda.

SYLWIA WYSOCKA

Impulsem do dyskusji na temat uporządkowania kwestii nadawania ulicom nowych nazw był wniosek jednego z mieszkańców Otwocka Wielkiego. Zaproponował on, aby jedną z tamtejszych ulic nazwać aleją Pałacową. Odniesienie jest oczywiste – dotyczy pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim. Problem jednak w tym, że zwyczajowo przez okolicznych mieszkańców ulica była nazywana drogą na Wygodę (prowadzi do tej miejscowości), a z aleją ma niewiele wspólnego.

Przewodniczący komisji ds. rozwoju gospodarczego, na którą trafił wniosek, zapytał o opinię sołtys Otwocka Wielkiego. Po konsultacji z mieszkańcami zaproponowała ona dla ulicy nazwę „Wygodna”. Ten pomysł zaaprobowała także wspomniana komisja ds. rozwoju gospodarczego, mimo że jej przewodniczący Jarosław Jobda naciskał na burmistrza Karczewa, aby ten ustandaryzował proces nadawania nazw ulicom.

– Gmina się rozwija, coraz więcej ulic będzie przyjmować nowe nazwy. Istnieje ryzyko, że mieszkańcy będą chcieli nadawać im nazwy, które nie mają nic wspólnego z funkcjonującym od lat na danym obszarze nazewnictwem. Dlatego uważam, że powinniśmy przyjąć jako zasadę, że tradycyjne nazwy mają pierwszeństwo – argumentował Jobda. Inni radni niespecjalnie podzielili jednak taką opinię.

– Sprawy nazw ulic powinniśmy rozpatrywać jednostkowo, każdy ma prawo wystąpić z propozycją nazwy i ją uargumentować – mówili. I tłumaczyli, że formalizowanie będzie niepotrzebną biurokracją. Sam burmistrz także nie przychylił się do wniosku przewodniczącego.

– Nie wiem, jak miałaby wyglądać taka standaryzacja, dlatego nie podejmę się tworzenia dokumentu określającego zasady nadawania nazw ulicom. Jeśli przewod- niczący Jobda ma konkretne propozycje, będziemy je rozpatrywać – skomentował Michał Rudzki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.