Trochę śmierdzi, ale jest taniej

NIŻSZE OPŁATY ZA ODBIÓR ŚCIEKÓW.

Wprawdzie odbywający się właśnie rozruch oczyszczalni ścieków w Józefowie powoduje uciążliwości w postaci odczuwalnych odorów, ale w ogólnym bilansie mieszkańcy Józefowa chyba są zadowoleni. Właśnie zostały obniżone stawki opłat za ścieki, a to jeszcze nie koniec planowanych obniżek

SYLWIA WYSOCKA

Na drugą połowę sierpnia w nowej oczyszczalni ścieków nad Świdrem zaplanowano prace polegające na rozszczelnieniu zbiornika w celu wypompowaniu osadu i oczyszczeniu wewnętrznych powierzchni żelbetowych. Niestety, wiąże się to z uwalnianiem smrodu, co na nowo wywołuje dyskusję o lokalizacji oczyszczalni naprzeciwko otwockiej plaży miejskiej. Tymczasem władze Józefowa przypominają, że oczyszczalnia nadal znajduje się w fazie rozruchu, przepraszają za niedogodności i obiecują, że są one jedynie przejściowe. Jeszcze lepszą informację mają jednak dla swoich mieszkańców. Chodzi o niższe rachunki za ścieki, bo zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami, 17 sierpnia weszła w życie nowa taryfa za odbiór nieczystości.

Stawki za wodę i ścieki musi zatwierdzać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Latem ubiegłego roku PGW Wody Polskie, po chwilowych trudnościach, zatwierdziło taryfy przedstawione przez Hydrosferę Józefów. Zgodnie z tą decyzją w ciągu pierwszego roku obowiązywania taryfa za ścieki miała wynosić 10 zł 22 gr netto z m3, w ciągu kolejnego roku 8 zł 84 gr netto za m3, a w ciągu ostatniego roku obowiązywania decyzji 7 zł 41 gr za m3.

17 sierpnia rozpoczął się okres, w którym zaczęła obowiązywać stawka 8 zł 84 gr. Mieszkańcy zapłacą jednak jeszcze mniej, ponieważ od kilku lat Józefów realizuje politykę dopłat do odbioru ścieków. Zgodnie z tą zasadą do końca roku obowiązuje Uchwała Rady Miasta Józefowa z 26 października 2018 r. o dopłacie do ścieków w wysokości 2 zł 72 gr za metr sześcienny. Oznacza to, że klienci Hydrosfery z gospodarstw domowych w budynkach jednorodzinnych i wielolokalowych rozliczani na podstawie wodomierza lub urządzenia pomiarowego zapłacą 6 zł 12 gr netto. Dopłata nie dotyczy jednak mieszkańców, którzy rozliczają się za odbiór ścieków na podstawie ryczałtu.

O tym, czy w związku z obniżkami cen za ścieki dopłata będzie obowiązywać także w przyszłym roku, rada miasta zdecyduje na sesji pod koniec roku. Jak przekonują władze miasta, „obniżenie stawki za odbiór ścieków jest efektem rozpoczęcia oczyszczania ścieków we własnej oczyszczalni w Józefowie i uniezależnienie się od dyktatu OPWiK”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.