Dziękowali za rolne płody

DOŻYNKI POWIATU OTWOCKIEGO – PIOTROWICE 2019

Tegoroczne Dożynki Powiatu Otwockiego odbyły się w ostatnią niedzielę wakacji w Piotrowicach (gm. Karczew). W część oficjalnej obchodów dziękowano za trud rolnikom, sadownikom i producentom żywności, ale także z racji przypadającej 1 września rocznicy wybuchu II wojny światowej uczczono pamięć obrońców Ojczyzny. Po południu tłumy mieszkańców bawiły się przy muzyce disco-polo.

SYLWIA WYSOCKA

Atmosfera panująca podczas tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych w Piotrowicach była prawdziwie gorąca. Częściowo z powodu pogody, która była tego dnia upalna, częściowo z powodu atrakcji, które przygotowano dla uczestników uroczystości a później wspólnej zabawy.

Święto plonów rozpoczęła polowa msza święta w intencji nie tylko gospodarzy – mieszkańców Piotrowic, którzy dołożyli wszelkich starań by jak najlepiej ugościć wszystkich przybyłych – ale także wszystkich rolników i sadowników z gminy Karczew i powiatu otwockiego. Ks. Krzysztof Wałek, proboszcz z parafii w Całowaniu przypomniał podczas kazania, by podczas pracy pamiętać o benedyktyńskiej regule – „ora et labora” – módl się i pracuj.

– Pracując nie zapominajmy o Bogu i modlitwie – podkreślał duchowny. Ksiądz proboszcz poświęcił także dożynkowy wieniec oraz upieczony z tegorocznych zbóż chleb, który starosta Powiatu Otwockiego Cezary Łukaszewski wraz z burmistrzem gminy Michałem Rudzkim oraz starostami dożynkowymi Anetą i Sławomirem Szczepek podzielili pomiędzy uczestników uroczystości.

Część oficjalną dożynek rozpoczęto minutą ciszy – związaną z innym świętem obchodzonym tego dnia w całym kraju – osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Tym symbolicznym aktem oddano hołd poległym za wolność Ojczyzny. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. sołtys Piotrowic Joanna Jedlińska, burmistrz Karczewa Michał Rudzki, starosta powiatu Cezary Łukaszewski, przedstawiciele rady gminy, powiatu i sejmiku województwa. Wszyscy podkreślali ogromną wartość pracy rolników, doceniając ich trud i wysiłek.

Po przemówieniach rozpoczął się ceremoniał dożynkowy, w którym licznie uczestniczyły dzieci i młodzież z Piotrowic i okolicznych sołectw. W pięknych ludowych strojach zaprezentowali oni zwyczaje związane ze świętem plonów. Gmina może być ze swojej młodzieży naprawdę dumna – mimo panującej tego dnia bardzo wysokiej temperatury najmłodsi artyści dali z siebie wszystko. Oficjalną część zakończono wręczeniem nagród w konkursie „Gmina Karczew w kwiatach”.

Potem przyszedł czas na zabawę. Na scenie królowała muzyka ludowa przeplatana muzyką disco-polo. Właśnie mistrz tego drugiego gatunku był gwiazdą wieczoru. Zenek Martyniuk z zespołem przyciągnął do Piotrowic swoich największych fanów. Miłośnicy disco-polo ściągali do Piotrowic już od godziny szesnastej, kiedy to na scenie pojawił się zespół Extazy. Do późnych godzin nocnych w Piotrowicach słychać było muzykę i śmiech – nie zabrakło bowiem również kabaretu i zabawy tanecznej.

Nie samą muzyką jednak żyje człowiek – nie zapomniano więc również o innych sferach. Liczne stoiska gastronomiczne oferowały przekąski i napoje, na dzieci czekały atrakcje w postaci loterii, dmuchawców i stoisk handlowych. O wysoką kulturę zadbała Miejsko-Gminna Biblioteka w Karczewie oferując bezpłatne książki oraz możliwość obejrzenia wystawy poświęconej Stanisławowi Moniuszce. Wobec tak szerokiej oferty, nikt kto tego dnia wybrał się do Piotrowic, nie powinien był się chyba nudzić.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.