Remont nie przeszkodzi uczniom

ROZPOCZYNAJĄ SIĘ PRACE ADAPTACYJNE W SP NR 12.

Rodzice maluchów tuż przed końcem wakacji dowiedzieli się, że przedszkole, które miało powstać w Szkole Podstawowej nr 12 w Otwocku, jednak nie ruszy od września. Dzieci przeniesiono do dwóch innych placówek, a w „Dwunastce” rozpoczną się prace remontowe. Odpowiedzialny za ten bałagan otwocki urząd miasta zapewnia, że uczniowie uczęszczający do podstawówki nie powinni odczuwać uciążliwości, bo ciężkie roboty będą prowadzone poza godzinami lekcyjnymi.

AGNIESZKA JASKULSKA

O„przedszkolnym skandalu” „Linia” pisała tydzień temu. Niedawno urząd miasta zdecydował o otwarciu nowych oddziałów przedszkolnych w najlicz- niejszej otwockiej szkole – SP nr 12 przy ul. Andriollego. Rodzice 64 maluchów dowiedzieli się o tym w wakacje. Byli przekonani, że od września dzieci rozpoczną edukację w wyremontowanych pomieszczeniach
w oddzielnej części budynku, który przed zakończeniem wakacji miał zostać dostosowany do potrzeb przedszkolaków (m.in. oddzielne wejście i szatnie, nowe sale, meble, wyposażenie edukacyjne, plac zabaw).

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice dowiedzieli się, że jest opóźnienie i przedszkole ma ruszyć dopiero od stycznia. Maluchy z „Dwunastki” zostały przydzielone do dwóch placówek: Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku i prywatnego przedszkola „Sówka Mądra Główka” przy ul. Legionów, od którego miasto wynajmie pomieszczenia.

– Dlaczego wybrano zatłoczoną „Jedynkę” zamiast np. SP nr 4, gdzie są mało liczne klasy? I dlaczego miasto wynajmuje pomieszczenia akurat w prywatnym przedszkolu przy ul. Legionów, a nie w innym? – pytają rodzice, którzy dzwonią do redakcji.

My zapytaliśmy o to otwocki urząd. Wiceprezydent Sławomir Sierański tłumaczy: – Proces wyłaniania docelowej placówki był przeze mnie bardzo szczegółowo opisywany. Wraz z dyrektor Oświaty Miejskiej Edytą Rosłaniec dokonaliśmy wielokrotnych wizytacji wszystkich placówek szkolnych na terenie Otwocka, aby wybrać najlepszą lokalizację dla dzieci. Braliśmy pod uwagę m.in. możliwości adaptacyjno-techniczne pomieszczeń oraz bliskość centrum Otwocka – wyjaśnia wiceprezydent.

– Budynek, w którym znajduje się SP nr 4, nie spełniał tych wymagań ze względu na ograniczenia infrastrukturalne i jednocześnie związane z tym obawy o zapewnienie bezpieczeństwa dzieci. „Czwórka” ma zbyt małą liczbę sal klasowych, przez co konieczne byłoby wprowadzenie dwuzmianowości i uczniowie kończyliby zajęcia o godz. 18. Tego absolutnie chcieliśmy uniknąć – zaznacza wiceprezydent Sierański.

Dlatego otwocki ratusz uznał, że „Jedynka” jest dostosowana do przyjęcia maluchów z „Dwunastki”. Szkoła udostępnia wyłącznie pomieszczenia. Opiekę i edukację przedszkolaków, które od 2 września rozpoczną tam naukę, zapewnią nauczyciele z SP nr 12.

Podobnie będzie z placówką przy ul. Legionów, gdzie naukę rozpocznie druga grupa maluchów z „Dwunastki”. Jak poinformowała nas Oświata Miejska, do placówki przy ul. Legionów swoje dzieci zapisało 34 rodziców. Wielu z nich szuka jednak miejsca w innych otwockich przedszkolach – niektórzy w ostatniej chwili przepisują dziecko do innej placówki. – Maluchy z „Dwunastki” były kierowane do przedszkoli, w których znalazły się wolne miejsca – zapewnia Oświata Miejska.

W prywatnym przedszkolu przy ul. Legionów otwocki urząd tylko wynajął pomieszczenia. Ile miasto za to zapłaci? – Koszt miesięcznego wynajmu dwóch wyposażonych oddziałów, wraz z zapleczem sanitarnym i kuchnią, niezależnym wejściem, systemem monitoringu oraz placem zabaw wynosi 15 tys. 400 zł – informuje wiceprezydent Sierański.

Taki stan rzeczy potrwa do końca roku. W tym czasie w „Dwunastce” ma powstać nowoczesne przedszkole. Kiedy zaczną się roboty i czy wpłynie to na edukację uczniów, którzy uczęszczają do SP nr 12?

– W piątek, 23 sierpnia, został ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Wykonawcy mają czas na składanie ofert do 10 września. Prace będą przebiegały jednoetapowo – wyjaśnia Krzysztof Gościcki, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Otwocku.

– Obecnie jest już wydzielona część budynku, która zostanie poddana pracom adaptacyjnym, ale ciężkie roboty budowlane zostaną przeprowadzone poza godzinami pracy szkoły oraz w dni wolne od nauki – zapewnia naczelnik Gościcki.

– Została wykonana ścianka spełniająca wymogi przeciwpożarowe, której zadaniem będzie odseparowanie remontowanych pomieszczeń od reszty szkolnej przestrzeni, dzięki czemu uczniowie i nauczyciele nie odczują uciążliwości związanych z prowadzonymi pracami – zapewnia naczelnik. Prace będą prowadzone na parterze w skrzydle B. Zostanie też utworzone niezależne wejście od ul. Sportowej.

2 komentarze do “Remont nie przeszkodzi uczniom

 • 4 września 2019 o 18:41
  Permalink

  W SP 4 nie może być dwuzmianowości, natomiast dzieci w SP1 mogą się uczyć na 2 zmianę? Gdzie tu logika?

  Odpowiedz
 • 4 września 2019 o 18:43
  Permalink

  W SP 4 nie może być dwuzmianowości natomiast w SP 1 jest. Gdzie tu logika?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.