Katarynka na Antarktydzie

NARODOWE CZYTANIE 2019.

W sobotę, 7 września ponownie niemal cała Polska i wiele miast na świecie przystąpią do wspólnej literackiej uczty. Będzie nią już ósma edycja akcji Narodowe Czytanie, której bohaterami tym razem są polskie nowele.

PRZEMEK SKOCZEK

Akcja organizowana przez Kancelarię Prezydenta RP od 2012 roku przybliża najważniejsze dzieła literackie polskich pisarzy. Zaczęła się od „Pana Tadeusza”. W kolejnych latach czytaliśmy: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Inicjatywa w ekspresowym tempie obiegła świat. W 2018 roku powieść Żeromskiego była czytana na wszystkich kontynentach, w niemal trzech tysiącach miejsc, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie!

Para prezydencka w tym roku postanowiła nie wyróżniać jednej książki. Zdecydowała się na osiem nowel, które wybrała spośród ponad stu zgłoszonych tytułów. Są to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sa-wa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

– Wspólnym mianownikiem tych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością – tłumaczy w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda.

OTWOCK

 • Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną plenerowo przed jej siedzibą. Będzie miała formę lekcji języka polskiego, podczas której fragmenty wszystkich ośmiu nowel przeczytają przedstawiciele różnych zawodów. Czytanie będzie przeplatane utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu dzieci z Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku. Na zakończenie zaplanowano
  poczęstunek w formie wiejskiego stołu.
  MBP, ul. Andriollego 45, sobota, 7.09, godz. 15-16.30
 • Powiatowa Biblioteka Publiczna również zaprasza do wspólnego czytania. Będą w nim uczestniczyć samorządowcy, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 oraz czytelnicy i pracownicy biblioteki. Czytaniu ma towarzyszyć prezentacja wizualna każdej noweli, a w role głównych bohaterów wcielą się uczniowie. Na zakończenie przewidziano poczęstunek.
  Biblioteka powiatowa, ul. Pułaskiego 3a, sobota, 7.09, godz. 11-14.40

JÓZEFÓW

 • Happening w ramach akcji Narodowe nowele odbędzie się przed południem na skwerze przy Miejskim Ośrodku Kultury. Program przygotowuje grupa artystyczna Vena, a partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna.
  Plenerowa scena MOK, skwer im. św. Jana Pawła II, sobota, 7.09, godz. 11-12
 • Uroczystość planuje także Szkoła Podstawowa nr 1. Fragmenty nowel będą czytać zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Na zakończenie odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Mile widziana jest nie tylko społeczność szkolna, lecz także lokalna.
  SP nr 1, ul. Mickiewicza 11, sobota, 7.09, godz. 10-12

CELESTYNÓW

 • Biblioteka publiczna do wspólnego czytania nowel zaprasza uczniów szkół podstawowych. W programie jest też rozdanie nagród w konkursie internetowym sprawdzającym wiedzę na temat Narodowego Czytania i zespołu Cisza jak ta, który wystąpi na finał. Specjalnością grupy jest ubieranie w nuty słów polskich poetów, m.in.: Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana. Artyści robią to już od 14 lat. Przez cały czas będzie też można oglądać wystawę poświęconą Stanisławowi Moniuszce oraz zaglądać do kącika z książkami przynoszonymi przez czytelników w ramach projektu bookcrossing. Polega on na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Wstęp wolny.
  Hala sportowa, ul. Koprowskiego 2, sobota, 7.09, godz. 16-19

KARCZEW

 • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza do siedziby w MGOK-u.
  Pierwszą czytaną nowelą ma być „Katarynka” Prusa, a tłem będzie muzyka tytułowego instrumentu. Całość poprowadzą aktorzy Teatru Karta, którzy przedstawią ciekawostki dotyczące autorów nowel.
  Biblioteka publiczna, ul. Widok 2, sobota, 7.09, godz. 11-14

SOBIENIE-JEZIORY

 • Akcja rozpocznie się od odsłuchania hymnu narodowego i odczytania listu Prezydenta RP. Potem nastąpi wspólne czytanie wybranych nowel i poczęstunek.
  Plac przed gminną biblioteką, Duży Rynek 25, sobota, 7.09, godz. 10-12

WAWER

 • Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer organizuje Narodowe Czytanie w Wypożyczalni nr 47, która ma siedzibę w Kulturotece Radość. Pojawią się lokalni działacze, zaprzyjaźnieni aktorzy i ludzie ze świata kultury. W programie jest równoległe czytanie nowel w różnych miejscach, konkursy czytelnicze z atrakcyjnymi nagrodami oraz stoisko z książkami do kupienia, a dla dzieci atrakcje i stoiska z bezpłatnymi gadżetami.
  Wypożyczalnia nr 47 w Radości, ul. Powojowa 2, sobota, 7.09, godz. 11-17

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.