Niespodziewane rondo

KARCZEW: POWIAT JEDNAK DOSTANIE DOFINANSOWANIE!

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie się druga inwestycja powiatu otwockiego, która otrzyma dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o rondo u zbiegu ulic Żaboklickiego i Stare Miasto w Karczewie. Choć raczej nikt się tego nie spodziewał, inwestycja z listy rezerwowej zakwalifikowała się do dofinansowania.

SYLWIA WYSOCKA

Oprócz budowy ronda przy ul. Reymonta i ul. Samorządowej w Otwocku powiat otwocki zgłosił do Funduszu Dróg Samorządowych na 2019 rok drugie zadanie – przebudowę na rondo skrzyżowania dróg powiatowych Stare Miasto i Żaboklickiego z gminną ul. Bielińskiego w Karczewie. Pierwsza inwestycja została zakwalifikowana do dofinansowania, druga nie. Nie wszyscy tego żałowali, bo w tym miejscu ścierały się dwie koncepcje – budowy ronda albo sygnalizacji świetlnej.

Nagle, i raczej mało spodziewanie (nie zabezpieczono na to pieniędzy w budżecie), inwestycja zmieniła status z rezerwowej na przeznaczoną do realizacji.

– W piątek, 23 sierpnia otrzymaliśmy od wojewody mazowieckiego informację w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych. Wojewoda prosił o deklarację dotyczącą zabezpieczenia pieniędzy na wykonanie ronda u zbiegu ulic Żaboklickiego, Bielińskiego i Stare Miasto w Karczewie – mówi wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Okazało się, że nasz wniosek został przeniesiony z listy rezerwowej do podstawowej. – W tej sytuacji rada powiatu musi w trybie pilnym (decyzję trzeba przekazać do 3 września) zabezpieczyć pieniądze na wkład własny – dodaje.

Decyzję trzeba było podjąć ekspresowo. Najpierw zarząd powiatu przekazał wojewodzie informację, że powiat jest zainteresowany realizacją inwestycji. Tym bardziej że jak podkreślił wicestarosta Kłósek, gmina Karczew zadeklarowała, że jest gotowa partycypować w jej kosztach.

Ponieważ oczywiste jest, że inwestycja nie zostanie zrealizowana do końca 2019 roku, w tym roku planowana jest tylko część prac. Całość zostanie zrealizowana w ciągu roku od podpisania umowy o dofinansowanie.

Radni powiatu otwockiego na sesji w czwartek, 29 sierpnia wyrazili chęć ponownego zapisania w bud- żecie kwoty, która umożliwi w tym roku rozpoczęcie inwestycji. Jej całkowity koszt szacuje się na 1 mln 898 tys. zł, wysokość dofinansowania wyniesie 949 tys. zł. Resztą kosztów mają po połowie podzielić się powiat otwocki i gmina Karczew.

One thought on “Niespodziewane rondo

  • 5 września 2019 o 11:19
    Permalink

    Niespodziewanie? Wybory idą, czas się podlizać:)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.