Autobus z dofinansowaniem

RUSZA LINIA Z KOSUMIEC DO GÓRY KALWARII.

Karczew od września uruchamia nową linię autobusową z Kosumiec do Góry Kalwarii. Jeszcze lepszą informacją jest to, że gmina dostała na ten cel pieniądze z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. We wtorek, 27 sierpnia burmistrz Michał Rudzki podpisał w urzędzie wojewódzkim umowę dofinansowanie. Karczew dostanie prawie 9 tys. 500 zł.

SYLWIA WYSOCKA

Do tej pory Wisła dzieliła mieszkańców przeciwległych gmin, teraz będzie ich łączyć, umożliwiając dostęp młodzieży do szkół, dorosłych do pracy i starszych do targu – mówił podczas podpisywania umowy o dofinansowanie burmistrz Michał Rudzki. Pieniądze pochodzą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jest to program, który przewiduje udzielenie dopłaty do reaktywowanych i nowo uruchamianych połączeń komunikacyjnych.

Karczew, który przy udziale Góry Kalwarii tworzy nową linię: Kosumce – Ostrówek – Glinki – Góra Kalwaria, dostanie dofinansowanie w wysokości ok. 10 proc. wartości umowy z przewoźnikiem, czyli prawie 9 tys. 500 zł. Góra Kalwaria dofinansuje linię w wysokości 5 proc. wartości umowy, tj. 4 tys. 705 zł. – Warunkiem było zgłoszenie linii, która nie funkcjonowała w ciągu trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Rudzki.

Od 2 września autobus pojedzie trasą Kosumce – Ostrówek – Glinki – Góra Kalwaria. W Glinkach przy szkole będzie zawracać do drogi krajowej nr 50. Rozważane jest jednak wydłużenie trasy. – W tej sprawie ma odbyć się zebranie sołeckie, na którym wypowiedzą się mieszkańcy. Jeżeli dużo osób poprze pomysł wydłużenia linii, jesteśmy na to otwarci – deklaruje burmistrz.

Autobus będzie kursować cztery razy dziennie – dwa kursy razy rano i dwa po południu. Z pętli w Kosumcach będzie wyjeżdżał ok. godz. 6.40 i 7.35, a z powrotem – o godz. 14.50 i 17.30. Trasę pokona w ok. 20 minut. Ponieważ linię obsługuje prywatny przewoźnik, a nie ZTM, nie będzie w niej obowiązywał tzw. wspólny bilet, a jedynie bilety przewoźnika. Ich ceny będą kształtować się tak jak ceny za przejazd linią L46: 3 zł – bilet jednorazowy normalny i 1 zł 50 gr – bilet jednorazowy ulgowy (bilety miesięczne kosztują 66 i 33 zł).

Linia będzie kursować tylko w dni robocze, od 2 września na razie pilotażowo do 30 czerwca 2020 r. W tym czasie władze Karczewa mają przeanalizować, czy jej funkcjonowanie jest zasadne, a trasa i godziny kursów są optymalne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.