Naucz się grać na fortepianie!

Jestem absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu, uczę od ponad 10 lat, oferuję naukę gry na fortepianie dla dzieci i dorosłych.

Zajęcia odbywają się na fortepianie firmy „Steinweg”

Początki nie należały do najłatwiejszych. Własnej drogi szukałem bazując na sposobach, którymi uczony byłem sam, dość szybko zorientowałem się jednak, że system kształcenia zawodowych muzyków nie do końca odpowiada potrzebom uczniów, którzy prywatną naukę gry na instrumencie traktują jako hobby oczekując szybkich efektów przy niewielkim nakładzie pracy.

Patenty na sukces

Stanąłem przed zadaniem na miarę kwadratury koła – i jeśli spodziewacie się teraz państwo pointy w stylu: „tak, znalazłem rozwiązanie!” muszę wyprowadzić państwa z błędu – nie chciałem iść na skróty ucząc wyłącznie na pamięć (bo po cóż nuty?) grania prostych i popularnych melodii prawą ręką (a cóż z tego, że z braku wyszkolenia sztywną?), a lewą akompaniamentu w postaci tzw. akordów (a cóż szkodzi, że sztywną jeszcze bardziej – wszak akordy trudniej zagrać niż melodię?)

Starałem się i staram po dzień dzisiejszy przekonywać moich uczniów, że zanim sięgną po temat z „Wojen gwiezdnych”, czy inny popularny standard muzyki rozrywkowej lub znany utwór klasyczny muszą wygimnastykować swoją dłoń na tyle, by gra sprawiała im przyjemność, a nie była katorgą dla nich (i potencjalnych słuchaczy).

Ponad dziesięć lat nauczania i poszukiwań zaowocowało „patentami”, których wykorzystanie uatrakcyjnia ćwiczenia, rozwija wyobraźnię i technikę gry, a które wprowadzam adekwatnie do stopnia zaawansowania. W tym króciutkim tekście opowiem o jednym z nich; wprowadzonym eksperymentalnie dwa lata temu sposobie na samodzielne dobieranie akompaniamentu do dowolnej melodii.

Piękno, emocje i matematyka

Czy wiecie państwo, że wśród dwunastu różnych dźwięków, z których składa się pełna muzyczna skala, zdecydowana większość utworów (przysłowiowe 99 procent) bazuje na tylko siedmiu spośród nich? A czy wiecie, że spośród tych siedmiu szczególną rolę odgrywa dźwięk pierwszy, czwarty i piąty? A już tak elementarna wiedza to klucz do tworzenia akompaniamentów do większości prostych melodii, np. tak chętnie granych kolęd.

Muzyka to piękno i emocje, ale także ukryta w dźwiękach matematyka; poznanie pewnych zasad powoduje, że stajemy się panami instrumentu i sami możemy tworzyć, a dzięki postępowi we wspomnianym już „wygimnastykowaniu” dłoni to, co tworzymy staje się coraz ciekawsze, barwniejsze, bogatsze.

Oczywiście, to nie wszystko, co proponuję moim uczniom, ponadto… ale moment! Nie mogę zdradzać przecież wszystkich tajemnic – zapraszam do siebie na Hożą, pierwsze spotkanie jest bezpłatne, to w zasadzie rozmowa, choć bardzo często kończy się przy klawiaturze. Potem mają państwo czas na decyzję, jeśli jest pozytywna zawiadamiacie mnie i szukamy wolnego terminu.

Urozmaicone zajęcia

Podstawą zajęć jest praca nad utworami dostosowanymi poziomem do stopnia zaawansowania ucznia, ponadto w skład lekcji wchodzą: atrakcyjne (nie nudne!) ćwiczenia techniczne, nauka samodzielnego dobierania akompaniamentu do melodii (np. do kolęd) oraz słuchanie dobrych nagrań muzyki klasycznej.

W roku szkolnym 2019/2020 przewiduję przeprowadzenie 33 zajęć dostosowanych do przerw i ferii w kalendarzu MEN dla naszego województwa.

Każde zajęcia trwają 75 minut, co przy tak urozmaiconym programie nauki nie jest nużące nawet dla osób początkujących. Zajęcia rozpoczynają się w drugiej połowie września (po ustabilizowaniu się szkolnych planów) i kończą wraz z zakończeniem roku szkolnego.

Zajęcia odbywają się w mieszkaniu w Otwocku przy ul. Hożej 3 na fortepianie firmy „Steinweg”. W razie potrzeby służę też kącikiem socjalnym (miejsce do pracy, wi-fi, łazienka z toaletą) dla rodziców i uczniów.

Pierwsze spotkanie, na którym możemy poznać się i stwierdzić, czy podejmujemy naukę, jest bezpłatne. 

NAUKA FORTEPIANU OTWOCK

Zapraszam!
Tomasz Kaznowski 694 407 479.

Tomasz Kaznowski – pasja fortepianu

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.