„Rocznik Mazowiecki” o Ziemi Otwockiej

POWIAT: BIAŁY KRUK W BIBLIOTECE.

W Bibliotece Powiatowej w Otwocku odbyła się prapremiera najnowszego tomu „Rocznika Mazowieckiego”. Tematyka publikacji w znacznej mierze skupia się na ziemi otwockiej, a wśród autorów znalazło się wyjątkowo dużo osób związanych z Otwockiem.

SYLWIA WYSOCKA

Rocznik Mazowiecki” ukazuje się od 1967 roku. Jego wydawcą jest Mazowieckie Towarzystwo Naukowe. Publikacja zawiera artykuły naukowe, recenzje i materiały dotyczące historii Mazowsza. Najnowszy tom, poświęcony latom 2017 i 2018, miał premierę w Otwocku w czwartek, 5 września, jeszcze przed warszawską prezentacją.

Wśród autorów artykułów są lokalni badacze historii regionu, a jeden z działów publikacji nosi podtytuł Otwock. W spisie zamieszczonych artykułów znajdziemy m.in.: „Otwock 1877-1967 między uzdrowiskiem a letniskiem, czyli pierwsze 90 lat” autorstwa Pawła Ajdackiego, „Drewniane dziedzictwo świdermajera” Jerzego Szałygina, „Potencjał demograficzny Otwocka i jego zmiany w latach 1921-2015” Witolda Rakowskiego, „Elwiro Michał Andriolli zanim rozsławił Otwock i świdermajer” Roberta Bellera.

Poza działem bezpośrednio dotyczącym Otwocka w „Roczniku Mazowieckim” znalazło się wiele tekstów poświęconych najbliższym okolicom. Odnajdziemy je w recenzjach, gdzie zamieszczone zostało omówienie „Rocznika Otwockiego”, albo np. w bloku „Krajobrazy Mazowsza”, w którym znalazł się m.in. tekst Maurycego Stanaszka „Krajobraz Kulturowy Nadwiślańskiego Urzecza”.

Publikacja jest na razie białym krukiem. Jej nakład wynosi 100 egzemplarzy. Można się z nią zapoznać w Bibliotece Powiatowej w Otwocku, gdzie wzbogaca zbiory dotyczące regionaliów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.