Uzdrowią przychodnię?

WYNIKI AUDYTÓW ZLECONYCH PRZEZ BURMISTRZA.

Zakończyły się audyty w przychodni miejskiej przy ul. Otwockiej w Karczewie. Wyniki wskazują na uchybienia w kilku obszarach. Dyrektor placówki ma naprawić wskazane nieprawidłowości. Temat budzi skrajne emocje tym bardziej, że sam burmistrz podgrzewa atmosferę, publikując na profilu społecznościowym informacje o „zagrożeniu dla życia i zdrowia pacjentów”.

SYLWIA WYSOCKA

W karczewskiej przychodni przeprowadzono dwa audyty. Zostały one zlecone przez burmistrza Michała Rudzkiego, który od początku kadencji zapowiadał kontrole w podległych mu placówkach. Najpierw odbył się audyt finansowy. Jak poinformował jego autor Krzysztof Lasek, wykazał on pewne nieprawidłowości, takie jak niejasności w procedurach zamówień publicznych.

Znacznie więcej emocji wzbudził jednak drugi audyt medyczny realizowany przez Centrum Doradcze Prawa Medycznego. Był on prowadzony w trybie nadzoru właścicielskiego i został wykonany na podstawie umowy pomiędzy gminą Karczew, a realizującą go firmą (wartość umowy to 14 tys. zł). Audytor, dr nauk prawnych Maciej Gibiński, „metodą próbkowania” analizował, czy przychodnia realizuje obowiązki podmiotu wykonującego działalność leczniczą wynikające z przepisów prawa. Taką formę audytu dyrektor przychodni Piotr Banasiak uznał za niezgodną z prawem i takie stanowisko – podpisane przez adwokata Tomasza Dąbrowskiego – przedstawił burmistrzowi.

Mecenas Dąbrowski pisze w swojej opinii, że „audyt został wykonany bez żadnej podstawy prawnej, wyłącznie na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panem Burmistrzem, a osobą wykonującą audyt, dodatkowo oparty o kryteria i system kwalifikacji ocen znanych wyłącznie zleceniobiorcy i zleceniodawcy wspomnianej umowy. W związku z tym (…) dokument ten można traktować wyłącznie jako materiał o charakterze wewnętrznym, prezentujący subiektywne poglądy i wnioski autora”.
Faktycznie, subiektywne opinie po otrzymaniu audytu zaprezentował publicznie burmistrz Michał Rudzki, komentując na profilu społecznościowym, że niektóre ze wskazanych uchybień mogą stanowić „zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”. Pytany o to podczas specjalnie zwołanej 4 września komisji zdrowia audytor Maciej Gibiński oświadczy, że nie użył w raporcie takiego sformułowania. W rozmowie z “Linią” przyznał także, że żadne z uchybień nie sprawia, że należałoby alarmować o nieprawidłowościach np. prokuraturę czy inne instytucje. Jednak w trakcie wspomnianej komisji także odwoływał się do emocji, pytając, czy ktoś z zebranych chciałby leczyć dziecko w przychodni, w której występują wskazane przez niego nieprawidłowości…

Lista nieprawidłowości jest długa, jednak osobom, które nie są biegłe w przepisach prawa trudno ocenić skalę uchybień. Na liście błędów znajdują się takie pozycje, jak m.in.: błędy w strukturze organizacyjnej, braki w regulaminie i statucie, braki na tablicy informacyjnej, braki na stronie internetowej, błędy w dokumentacji medycznej, brak rejestru czynności przetwarzania danych osobowych czy brak informacji w zakresie monitoringu. Sam audytor nie uznał tych błędów za rażące nieprawidłowości, które wpływałyby na jakość usług udzielanych w przychodni ani na ryzyko zerwania kontraktu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jako największe uchybienie dr Gibiński wskazał niezgłoszenie do rejestru fizykoterapii, na którą przychodnia obecnie i tak nie ma kontraktu z NFZ.

Mimo negatywnej oceny wystawionej przez audytora karczewskiej przychodni burmistrz Rudzki deklaruje, że nie zdecydował o zwolnieniu z funkcji jej dyrektora Piotra Banasiaka. Przypuszczenie, że audyt jest wymierzony w dyrektora, pojawiło się po spotkaniu burmistrza i dyrektora, do którego doszło przed wakacjami. Burmistrz miał wtedy sugerować (nie potwierdził tego żaden z zainteresowanych), aby dyrektor pozostał w przychodni jedynie jako lekarz. Podczas wspomnianej komisji Michał Rudzki zapewnił, że przekaże dyrektorowi Banasiakowi zalecenia pokontrolne i da mu czas na ich wdrożenie.

Komentarz

Małgorzata Spirowska,
przewodnicząca komisji ds. zdrowia, opieki społecznej,
bezpieczeństwa i porządku publicznego:

 • Uważam, że burmistrz Michał Rudzki zupełnie niepotrzebnie, bez uprzedniego przekazania wyników dyrektorowi przychodni opublikował na profilu społecznościowym nieszczęsny komentarz, w którym w sposób nieuprawniony, nadinterpretując fakty, użył sformułowania o „zagrożeniu dla życia i zdrowia”. Takich sformułowań autor audytu nie użył. Chcę podkreślić, że nie twierdzę, iż audyt nie był potrzebny lub, że nie wskazał pewnych uchybień. Jednak podejrzewam, że podobnie byłoby w każdej innej jednostce badanej przez audytora. Wykryte uchybienia nie zagrażają ani zdrowiu, ani życiu, ale należy je niezwłocznie zlikwidować. Zresztą to już się dzieje. I bardzo dobrze, bo chciałabym,
  żeby przychodnia działała dla dobra mieszkańców, tak jak odbywa się to teraz.

2 komentarze do “Uzdrowią przychodnię?

 • 16 września 2019 o 11:32
  Permalink

  Dzban z Garwolina i jego kwadratowa świta dalej będą szukać dziury w całym. Ich jedyna broń to facebook, ekhm chyba pora zebrać podpisy i odwołać Garwoliniaka.

  Odpowiedz
 • 16 września 2019 o 21:24
  Permalink

  nie pierwszy to raz pan Rudzki ogłasza katastrofę w audytowanych przez swoich „fachowców” ,podległych mu instytucjach , ogłasza wyniki nie zakończonych audytów , a jak zostają one zakończone i odniesie się do nich osoba odpowiedzialna za działalność danej instytucji ,to okazuje się ,że delikatnie mówiąc z dużej chmury mały deszcz ! Ale na pewno pan burmistrz brał lekcje z PR i wie jak zrobić ,żeby namieszać ,zgodnie z zasadą – obrzućmy błotem ,a zawsze coś z tego zostanie ! A dodając do tego wszystkiego ,że robi to na FB , to już absolutnie jest to totalna żenada ! Mój apel panie burmistrzu – proszę umieszczać te wszystkie swoje „rewelacje” na oficjalnej stronie urzędu , bo inaczej można odnieść wrażenie ,że jednak tym FB ucieka pan od brania odpowiedzialności za swoje słowa ,bo zawsze w razie czego powie pan ,że to pańskie prywatne zdanie .A więc więcej odwagi !

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.