Były powiatowe, będą miejskie

ZMIENIĄ KATEGORIĘ DRÓG.

Powiat przekaże ponad 9,5 km dróg na terenie Otwocka w zarząd miasta. Na tej liście znalazły się m.in. ulice Andriollego, Orla, Świderska, Batorego i Karczewska.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Droga miejska czy powiatowa? Zastanawiają się nieraz mieszkańcy Otwocka, kiedy chcą wiedzieć, kto odpowiada za jej czystość latem, odśnieżanie zimą albo stan dziurawej nawierzchni. Bo na terenie Otwocka jest ok. 44 km dróg, którymi zarządza powiat. Włodarze chcą zrobić z tym porządek i zmienić kategorię niektórych dróg.

Do kategorii dróg gminnych miałyby zaliczyć się ulice: Czaplickiego, Samorządowa, Reymonta, Tatrzańska, Orla, Świderska, Powstańców Warszawy, Andriollego (do skrzyżowania z ul. Poniatowskiego), Batorego, Przewoska, Karczewska, Majowa (na odcinku od ul. Mostowej do ul. Kreciej), Batalionów Chłopskich. Tym samym ul. Andriollego będzie na całej długości w zarządzie miasta.

– Zgodnie z ustawą drogami powiatowymi powinny być te, które łączą siedziby gmin na terenie powiatu, np. ulice Kołłątaja, Żeromskiego czy Kraszewskiego – mówił na komisji gospodarki miejskiej 11 września naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Andrzej Hałaczkiewicz. Uchwała dotycząca zmiany kategorii dróg musi być podjęta do końca września. Najpierw musi to zrobić rada powiatu, a potem rada miasta. Radni z komisji gospodarki miejskiej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały.

– Jest szansa na to, by strategiczne drogi powiatowe, które są w centrum miasta, były drogami miejskimi. Wtedy będzie można w odpowiedni sposób je utrzymywać i nimi zarządzać. Pamiętamy, jak to wyglądało we wcześniejszych latach, zwłaszcza jeśli chodzi o odśnieżanie. Teraz, jako zarządca tych dróg, od początku do końca będziemy za nie odpowiadać – stwierdził przewodniczący komisji radny Jakub Kosiński.

– Jak patrzmy w tej kadencji na utrzymanie czystości dróg, to powiat radzi sobie lepiej niż firmy wyłaniane przez miasto – dodał radny Przemysław Bogusz. O to czy lista dróg, których kategoria ma być zmieniona, jest już zamknięta, zapytał radny Radosław Kałowski. Zaproponował, aby dodać do niej ul. Żeromskiego, która łączy osiedla peryferyjne z centrum Otwocka. Jednak jego wniosek nie uzyskał większości głosów i nie przeszedł. Radny usłyszał, że jeśli zajdzie potrzeba, będzie można wrócić do rozmów na temat poszerzenia katalogu dróg.

A to dopiero początek zmian. Po podjęciu stosownych uchwał przez samorządy miasto przejmie w zarząd wspomniane wcześniej drogi. Będzie odpowiadać za utrzymanie ich w czystości, za remonty, odśnieżanie i ich przebudowę.

4 komentarze do “Były powiatowe, będą miejskie

 • 17 września 2019 o 16:18
  Permalink

  A Poniatowskiego od MDKu do Narutowicza jakby bezpańska 🙁
  Szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie chodników…

  Odpowiedz
 • 18 września 2019 o 07:48
  Permalink

  podpisuję się pod komentarzem Renaty wszystkimi kończynami, to jeden z najgorszych fragmentów chodników w całym Otwocku, a jest to przecież droga do szkoły podstawowej…

  Odpowiedz
 • 18 września 2019 o 09:02
  Permalink

  A Warszawska? Pobocze bo nie da się tego nazwać chodnikiem to poligon wojskowy

  Odpowiedz
 • 23 września 2019 o 07:34
  Permalink

  Przejedźcie się Państwo ulicą Kraszewskiego od ronda do Turystycznej. Przecież to woła o pomstę do nieba. Ruch jak na autostradzie a dziury i pobocza jak na poligonie wojskowym. Polecam obejrzeć zatoczkę autobusową przy Słonecznej!! Panowie z zarządu dróg jednego i drugiego – nie kompromitujcie się. Weście się w końcu do roboty! Taki ,,syf” i bajzel jak w Otwocku jest do zobaczenia chyba tylko na ukrainie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.