Chcą uczcić lokalną bohaterkę

HALA SPORTOWA IM. JADWIGI BARCICKIEJ?

Czy będąca na finiszu budowy hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Józefowie otrzyma imię osobyzasłużonej dla lokalnej społeczności? Z takim pomysłem wystąpił radny Jakub Bajtler, który proponuje, aby patronem obiektu była Jadwiga Barcicka.

SYLWIA WYSOCKA

Jak twierdzi józefowski radny Jakub Bajtler, jeszcze będąc uczniem józefowskiej szkoły, wraz z kolegami i kadrą pedagogiczną realizował projekt pod nazwą „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Jego celem było uświadamianie mieszkańcom Józefowa, że w najbliższym otoczeniu też jest wiele wartościowych postaci, o których pamięć należy dbać. Jedną z takich osób jest Jadwiga Barcicka, której bogaty życiorys został opisany we wspomnieniach Bożeny Szczech-Banasik w „Roczniku Józefowskim” z 2016 roku.

Jadwiga Barcicka była nauczycielką matematyki, która całkowicie poświęciła się dzieciom. Pracę w józefowskiej szkole rozpoczęła w 1937 roku – dwa lata przed wybuchem II wojny światowej. Uchodziła za osobę wzorową, niezwykle pracowitą i dbającą o wysoki poziom nauczania.

Prowadziła w szkole harcerstwo, sama była czynną harcerką i instruktorką. Po wybuchu wojny zabezpieczenie mienia szkolnego było w dużej mierze jej zasługą. Brała udział w tajnym nauczaniu. Roznosiła biuletyny informacyjne wydawane przez organizacje podziemne, rozpowszechniała wiadomości usłyszane w tajnym radiu. Współpracowała z Czerwonym Krzyżem, niosła pomoc potrzebującym i ofiarom wojny. W 1944 roku, po zakończeniu działań wojennych na wschód od Wisły, pracowała jako sanitariuszka w szpitalu polowym w Józefowie. Odwiedzała z dziećmi rannych żołnierzy w szpitalu w Otwocku, wręczając im paczki i upominki, urządzała dla nich nawet przedstawienia. Była jedną z założycielek „Ligi Żołnierza”.

1 października 1944 roku została kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 1
w Józefowie. Przepracowała na tym stanowisku sześć lat. To dzięki jej staraniom po wojnie rozpoczęto budowę „Jedynki”. W 1951 roku odeszła
z SP nr 1 i rozpoczęła pracę w szkole przy Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej w Józefowie. Pięć lat później została kierowniczką tej placówki i funkcję tę pełniła do czasu przejścia na emeryturę w 1969 roku. Zmarła 18 czerwca 1972 roku.

– Uważam, że jest osobą godną upamiętnienia – mówi radny Jakub Bajtler. Tego samego zdania są członkowie komisji oświaty, kultury i sportu. Dlatego jednym z pomysłów jest nadanie nowej hali przy SP nr 1 imienia byłej dyrektor. Radni myślą także o renowacji nagrobka nauczycielki, który znajduje się na józefowskim cmentarzu. Ponieważ dyrektor Barcicka nie założyła rodziny, jej grób wymaga odnowy i pielęgnacji. Częściowo to zadanie przejęły pod opieką pedagogów dzieci z SP nr 1, ale wymaga to nakładów finansowych. – Jako Stowarzyszenie Dla Miasta zajmiemy się tą sprawą – zapowiada Marianna Jakubowska, przewodnicząca Komisji budżetowo-gospodarczej Rady Miasta Józefowa.

Komentarz:

Ewa Ziemińska,
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
im. Olofa Palmego w Józefowie

  • Wprawdzie nikt do tej pory nie występował do mnie z pomysłem nadania nowej hali gimnastycznej imienia Jadwigi Barcickiej,
    ale jestem otwarta na podjęcie tego tematu. Pragnę jednak zaznaczyć, że powinna to być wspólna decyzja organu prowadzącego i społeczności szkolnej i warto zastanowić się, czy hala sportowa nie powinna jednak nosić imienia np. znanego sportowca. Jest w szkole klasa sportowa, mamy również plany na uroczystości związane z oddaniem hali do użytku, na których mamy nadzieję gościć znanych polskich sportowców. Temat uważam za otwarty, możemy rozmawiać i wspólnie znaleźć zadowalające wszystkich rozwiązanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.