Otwocki szczyt zdobyty

KOLARSTWO MTB: „ZŁOTE KALESONY” TRAFIŁY DO NOWYCH WŁAŚCICIELI.

Na słynnej górze Meran po raz kolejny rozegrano zawody organizowane przez Małą Ligę. Rywalizacja w kultowym dla wszystkich kolarzy MTB miejscu zakończyła tegoroczną rywalizację w formule XC. Wyścig w Otwocku zaczął się jednak bardzo pechowo…

MARCIN SULIGA

To nie był dzień Urszuli Luboińskiej. Jedna z głównych faworytek i liderka klasyfikacji generalnej cyklu XC podczas zwyczajowego objazdu trasy zaliczyła fatalnie wyglądający upadek.

Zawodniczka Trezado – która przed kilkoma dniami sięgnęła w Gdyni po złoto Mistrzostw Polski XCM – przewróciła się na zjeździe i z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu została przetransportowana karetką do szpitala. Na szczęście to był jedyny tak groźny wypadek w trakcie całego dnia trwania zawodów. Wszystkie zaplanowane wyścigi rozpoczęły się co prawda z małym opóźnieniem, ale bezkolizyjnie.

Realizacja planu

Wielki finał XC na Meranie rozpoczął się tradycyjnie od wyścigu najmłodszych. Twarda walka o zwycięstwo trwała od samego startu. Już na początku wyścigu zdecydowanie zaatakował Maciej Rogalski.

– Na początku nie było łatwo, bo w przeciwieństwie do startu w ubiegłym roku nie stałem w pierwszej linii i musiałem przebijać się do przodu. Na szczęście dość dobrze znałem kształt tej trasy i wiedziałem, w którym miejscu najlepiej będzie zaatakować. Było sporo korzystnych zakrętów, a także dwa długie podjazdy, na których można było to zrobić. Miałem plan na ten wyścig i go realizowałem – stwierdził na mecie Rogalski.

awodnik Warszawskiego Klubu Kolarskiego okazał się najszybszy, choć był jednym z najmłodszych uczestników całego wyścigu. Rogalski na mecie wyprzedził dwóch starszych klubowych kolegów, mieszkańców Otwocka – Oliwiera Kieleckiego i Bernarda Gaska.

Wśród dziewcząt, zgodnie z oczekiwaniami, najszybsza okazała się Zofia Krysik. Dla zawodniczki WKK była to czwarta wygrana z rzędu, która zapewniła jej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Wywrotka dominatora

Sporo działo się w drugim wyścigu. Jako pierwsi z kilkuminutową przewagą na trasę wyruszyli młodzicy. Dość szybko na czoło wysunął się Bartosz Węgrzynowski. Zawodnik Bike Salon Team w ekspresowym tempie (poniżej 15 minut) pokonał pierwsze okrążenie i niezagrożony spokojnie jechał do mety.

– Mieszkam dosłownie kilometr od Meranu, więc praktycznie każdy kąt tego lasu jest mi bardzo dobrze znany. Wiedziałem, gdzie mogę przyspieszyć, gdzie zyskać kilka cennych sekund, dlatego jechało mi się stosunkowo łatwo – mówił na mecie Węgrzynowski, który tydzień wcześniej był drugi na otwockim etapie Lotto Poland Bike.

– Kilometrowo trasy są podobne, jednak na XC są one bardziej urozmaicone, dlatego trochę bardziej lubię tego rodzaju wyścigi. Szkoda tylko, że dziś nie było nieco większej konkurencji, bo pewnie byłoby też więcej emocji – dodaje Węgrzynowski.

To nie był jedyny triumf zawodnika teamu Bike Salon w tym wyścigu. Swój moment chwały przeżywała też Justyna Tarnowska, która pod nieobecność Luboińskiej wygrała kategorię Ladies.

– Wypadek Uli niestety miał swoje konsekwencje. To, co się stało, wybiło mnie z rytmu i nie pojechałam tak, jak sobie zakładałam. Pierwsze kółko było zbyt mocne i na drugim strasznie cierpiałam, w pewnym momencie obawiałam się nawet, że zostanę zdublowana, ale jakoś udało mi się odbudować na kolejnych okrążeniach i dowieźć wysokie miejsce do końca, choć i tak było ciężko – stwierdziła Tarnowska. Zawodniczka z Wiązowny była druga wśród kobiet. Najszybsza okazała się Klaudia Cichacka i to ona sięgnęła po tradycyjną dla wyścigu na Meranie nagrodę w postaci „Złotych Kalesonów”.

Na finiszu cyklu pierwszą porażkę poniósł dominator drugich wyścigów Piotr Małek. Zawodnik Ibox Mała Liga Cycling Team na Meranie musiał uznać wyższość Marka Kulika.

– Startowałem tu po raz pierwszy i nawet nie wiedziałem o dominacji Piotrka. Słyszałem, że na przeszkodzie równej rywalizacji stanęła mu drobna wywrotka, podczas której wygiął przerzutkę i jego rower nie pracował tak, jak by tego chciał. Przez to nie mógł mnie dogonić, ale nie zmienia to faktu, że świetnie mi się tutaj jechało. Trasa była naprawdę doskonale poprowadzona – stwierdził zawodnik z Puław i zdobywca „Złotych Kalesonów”.

Równe tempo

W ostatnim wyścigu nie tylko otwockiego etapu, lecz także całego cyklu XC najlepiej zaprezentował się Michał Cąpała. Kolarz RMF FM HEG jechał najrówniej i dotarł na metę jako pierwszy. Jednak to nie do niego należy rekord jednego okrążenia. Najlepszy czas na jednej pętli wykręcił triumfator kategorii Masters I Jacek Rządca. Zawodnik ekipy Świat Rowerów Team jako jedyny zszedł poniżej 11 i pół minuty. Rekordowe kółko pozwoliło mu zająć trzecie miejsce w klasyfikacji open trzeciego wyścigu.

Zostajemy w stolicy!

  • Finał cyklu XC na otwockim Meranie nie oznacza końca ścigania na trasach Małej Ligi. Do końca sezonu pozostały dwa wyścigi maratonowe. Już w najbliższą sobotę, 28 września odbędzie się przedostatni etap tegorocznych maratonów. Kolarze pojawią się ponownie w stolicy powiatu otwockiego. Tym razem miasteczko zawodów oraz start i meta będą ulokowane na błoniach stadionu OKS Otwock. Zawodnicy będą walczyć na trzech dystansach – Junior, Aventure i Challenge. Pierwszy wyścig zaplanowano na godzinę 9.30, a kolejne na 11.
[ngg src=”galleries” ids=”7″ display=”basic_thumbnail”]


Wyniki

Kids C1
1. Maciej Rogalski (WKK)
2. Michał Wolny (WKK)
3. Tymoteusz Dudkowski (Kamyk Radzymin)
n Kids D1
1. Amelia Wysocka (WKK)
2. Antonina Żylik (WKK)
3. Zofia Przybylska (Bike Salon)
Kids C2
1. Oliwier Kielecki (WKK)
2. Bernard Gasek (WKK)
3. Karol Skrzyński (Kamyk Radzymin)
Kids D2
1. Zofia Krysik (WKK)
2. Anna Walęcka (WKK)
3. Weronika Skrzyńska (Logo Service)
Młodzik
1. Bartosz Węgrzynowski (Bike Salon)
2. Filip Małek (Ibox ML)
3. Adam Wyszomierski (WKK)
Juniorka młodsza
1. Weronika Bednarska (WKK)
Masters II
1. Marek Kulik (Puławy)
2. Piotr Małek (Ibox ML)
3. Marcin Kudlak (MCP Bike Team)
Masters III
1. Jarosław Mitas (Ibox ML)
2. Zbigniew Konopiński (W-wa)
3. Krzysztof Łabanowski (Bike Salon)
Masters IV
1. Sławomir Kąkol (Timbud Team)
2. Krzysztof Mrożewski (mybike.pl)
3. Tomasz Kluczewski (Trezado)
Junior
1. Patryk Rzepecki (WKK)
2. Rafał Nowicki (Mińska Grupa Rowerowa)
3. Michał Dębowski (WKK)
Ladies
1. Justyna Tarnowska (Bike Salon)
2. Justyna Małek (Ibox ML)
3. Joanna Sobczuk (W-wa)
Elita kobiet
1. Klaudia Cichacka (metrobikes.pl)
2. Katarzyna Radziszewska (MCP Bike Team)
3. Zuzanna Wieczorek (ETI LKKG)
Masters I
1. Jacek Rządca (Świat Rowerów)
2. Kamil Karwat (Świat Rowerów)
3. Łukasz Giziński (progresstraining.pl)
Elita mężczyzn
1. Michał Cąpała (RMF FM Heg)
2. Jan Czapliński (Komobike)
3. Michał Kamiński (Bike Salon)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.