Wojenne wspomnienia

OTWOCK: MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE W SP NR 5.

Maria i Dariusz Tryczyńscy, małżeństwo otwockich lekarzy, którzy pół wieku poświęcili służbie zdrowia, spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jadwigi Korczakowskiej. Dzielili się z młodzieżą wspomnieniami z czasów okupacji i powstania warszawskiego.

Maria Tryczyńska jako niespełna 14-letnia dziewczynka była członkiem Szarych Szeregów i w czasie powstania działała na Żoliborzu jako pomoc medyczna w szpitalu polowym oraz kolporterka podziemnej prasy.

O wojennych losach opowiadała obszernie w artykule, który ukazał się w „Linii Otwockiej” na przełomie lipca i sierpnia. Tym razem blisko 90-letnią weterankę i jej męża zaprosiła szkoła położona tuż obok ich domu
w Świdrze. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 4-8 oraz harcerze ze Szczepu ZHP „Świder”.

– Pani Maria Tryczyńska opowiedziała o działalności w czasie powstania, odwołując się do swoich wspomnień spisanych w 1946 roku. To wstrząsające historie, które na pewno zrobiły wrażenie na młodzieży, gdy uczniowie uświadomili sobie, że przeżyła je ich rówieśnica. Fragmenty tych wspomnień odczytał doktor Dariusz Tryczyński. Przedstawił też, jak wyglądało codzienne życie w czasie niemieckiej okupacji: rozstrzelania, łapanki, tajne komplety, zaciemnienia okien i wciąż obecny w mieszkaniach zapach nafty i lamp karbidowych – relacjonuje historyk Wojciech Pawlik, jeden z organizatorów wydarzenia.

Nie zabrakło powstańczych pieśni w wykonaniu uczniów klasy 6c i harcerzy oraz wiersza „Polska żyje, walczy, zwycięża” wyrecytowanego przez Oliwię Strzyżewską. Napisał go po wojnie nauczyciel 15-letniej wówczas Marii Tryczyńskiej, zainspirowany jej powstańczymi wspomnieniami. Spotkanie przygotowały również nauczycielki: Agata Bogusz, Katarzyna Fogińska i Ewa Nafalska przy wsparciu przewodniczącej rady rodziców Joanny Książek i druhny Agaty Galbarskiej. Szkoła kładzie szczególny nacisk na kultywowanie historii, wkrótce rozpocznie się tu projekt wirtualnego muzeum, o którym niedługo napiszemy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.