Ostatnia szansa dla dłużników

UMORZĄ CZĘŚĆ NALEŻNOŚCI NAJEMCOM KOMUNAŁEK.

W Józefowie pracują nad programem wdrożenia restrukturyzacji zadłużenia mieszkańców lokali komunalnych. Zamiast podejmować kolejne próby ściągania rosnących długów, miasto chce zaproponować lokatorom rozłożenie spłaty na raty, a nawet częściowe umorzenie należności.

SYLWIA WYSOCKA

 W Józefowie rośnie liczba osób, które nie płacą za korzystanie z mieszkań komunalnych. Obecnie ich długi wynoszą ponad 5 mln 312 tys. zł. Na tę kwotę składają się zobowiązania główne, odsetki i koszty postępowania egzekucyjnego. Miasto tłumaczy, że prowadzona na bieżąco windykacja nie przynosi efektów z prostej przyczyny – mieszkańcy lokali komunalnych to z reguły osoby ubogie. Im bardziej ich dług wobec miasta narasta, tym mniejsze mają szanse, aby go spłacić.

Założeniem programu restrukturyzacyjnego jest doprowadzenie do bieżącego regulowania należności czynszowych oraz dokonanie spłaty przynajmniej części zadłużenia – co będzie warunkiem umorzenia pozostałej kwoty. Jak podkreślają władze miasta, takie rozwiązania sprawdziły się już m.in. w Warszawie we Wrocławiu czy w Lublinie. Dzięki nim zwiększyła się windykacja należności i problem zadłużenia mieszkań komunalnych został przynajmniej w części rozwiązany.

Program jest na razie w fazie projektu, ale już został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez radnych. Przewodnicząca komisji budżetowej Marianna Jakubowska podkreśla, że określone w nim warunki są dla dłużników bardzo korzystne. Przy dobrej woli szybko będą mogli pozbyć się zadłużenia, na czym zyska również miasto, bo uda się zmniejszyć ogólną kwotę długu i nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów windykacji.

Po uchwaleniu programu na jednej z najbliższych sesji urząd miasta przygotuje szczegółowe dokumenty, na podstawie których będą realizowane jego założenia. Aby uzyskać umorzenie należności, trzeba będzie m.in. złożyć wniosek w urzędzie.

Propozycje w programie umorzenia:

 • przy zadłużeniu do 10 tys. zł umorzeniu będzie podlegać 100 proc. odsetek oraz 30 proc. zadłużenia podstawowego, pod warunkiem spłaty 70 proc. zadłużenia oraz całości kosztów procesu i egzekucji w terminie do 24 miesięcy od dnia wydania promesy oraz terminowego wnoszenia bieżących opłat;
 • przy zadłużeniu od 10 tys. zł do 30 tys. zł umorzeniu będzie podlegać 100 proc. odsetek oraz 50 proc. zadłużenia podstawowego pod warunkiem spłaty 50 proc. zadłużenia oraz całości kosztów procesu i egzekucji w terminie do 36 miesięcy od dnia wydania promesy oraz terminowego wnoszenia bieżących opłat;
 • przy zadłużeniu powyżej 30 tys. zł umorzeniu będzie podlegać 100 proc. odsetek oraz 80 proc. zadłużenia podstawowego pod warunkiem spłaty 20 proc. zadłużenia oraz całości kosztów procesu i egzekucji w terminie do 60 miesięcy od dnia wydania promesy oraz terminowego wnoszenia bieżących opłat;
 • będzie można także uzyskać całkowite umorzenie odsetek i zadłużenia podstawowego, ale pod warunkami zapłaty w terminie 12 miesięcy kosztów procesu i egzekucji, oddania zadłużonego lokalu oraz złożenia przez wszystkie osoby odpowiadające za zadłużenie danego lokalu oświadczenia, że żadna z nich nie będzie ubiegać się o kolejne mieszkanie od miasta w ciągu następnych pięciu lat.

One thought on “Ostatnia szansa dla dłużników

 • 1 października 2019 o 03:25
  Permalink

  Eh… A mi kredytu mieszkaniowego nikt nie chce umorzyć…. Nawet odsetek…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.