Będą nowe fotoradary?

POWIAT: BEZPIECZNIEJ NA DROGACH I PRZY SZKOŁACH.

Już wkrótce na drogach powiatu otwockiego mogą pojawić się urządzenia do pomiaru prędkości. Powiat poważnie rozważa też ustawienie trzech fotoradarów. Jednak kluczową sprawą ma być systematyczna poprawa bezpieczeństwa w okolicy wszystkich placówek oświatowych znajdujących się przy drogach powiatowych.

SYLWIA WYSOCKA

Kierowcy muszą mieć się na baczności! Wkrótce na drogach powiatowych zajdą spore zmiany, których celem jest poprawa bezpieczeństwa.

– Wysłaliśmy do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pytanie, czy byłby zainteresowany ustawieniem na drogach powiatu otwockiego dwóch lub trzech fotoradarów, zakładając, że moglibyśmy pokryć część związanych z tym kosztów – zdradza „Linii” wicestarosta Krzysztof Kłósek. – Nie wskazaliśmy konkretnych miejsc, w których miałyby stanąć fotoradary, ale do rozważenia są takie lokalizacje jak ul. Majowa w Otwocku czy ul. Kraszewskiego w kierunku Karczewa – dodaje.

Ponadto przy wytypowanych drogach powiatowych w czterech gminach zostaną zamontowane radary Evolis. Tego typu mierniki prędkości znajdują się już np. w Józefowie przy wjeździe do miasta. Działają według prostej zasady – mierzą i wskazują prędkość, „dziękując” kierowcom zachowującym odpowiednią prędkość i upominając tych, którzy nie stosują się do ograniczeń. Radary pojawią się testowo w Otwocku, Józefowie Wiązownie i Karczewie.

Najbardziej rozłożoną w czasie zmianą ma być poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatowych w okolicy placówek oświatowych. Po analizie wykonanej przez Zarząd Dróg Powiatowych i powiatowego inżyniera ruchu powiat zwrócił się do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku z prośbą o wskazanie, które z rozwiązań najlepiej sprawdzą się w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa.

– Przedstawiliśmy kilka propozycji, pytając, które są rekomendowane przez policję. Okazuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest sygnalizacja świetlna wzbudzana z sygnalizatorem S5-taka jak przy Szkole Podstawowej nr 12 w Otwocku. Najlepiej, gdyby współdziałała z radarem prędkości uruchamiającym światła – tłumaczy wicestarosta Kłósek. I zapowiada, że powiat wytypuje miejsca, w których powinny powstać takie sygnalizacje świetlne.

Zarząd powiatu wystosował do ZDP prośbę o wskazanie wszystkich przejść przy placówkach oświatowych znajdujących się przy drogach powiatowych. Na tej podstawie ma powstać wieloletni plan budowy rekomendowanych przez policję sygnalizacji, żeby tego typu przejścia znalazły się przy każdej szkole.

3 komentarze do “Będą nowe fotoradary?

 • 6 października 2019 o 04:36
  Permalink

  Da prawilno bezpieczeństwo najważniejsze aby mniej trupów było na drogach.

  Odpowiedz
 • 6 października 2019 o 06:53
  Permalink

  Wolniej, wolniej, wolniej, a może ktoś by tak pomyślał nie tylko o prędkości, ale też o płynności i prawdziwym bezpieczeństwie ruchu ? Np. całkowicie NIEOŚWIETLONE SKRZYŻOWANIE ul.Karczewska i Ślusarskiego ? A co za debil wprowadził nakaz skrętu w prawo z ul.Górnej w prawo w tunel ?
  Oczywiście jeden inż. ruchu spieprzył projekt ruchu na tym skrzyżowaniu nie tworząc ronda, ale następny zrobił następną głupotę. Zapewne najlepiej całkowicie zamknąć dla ruchu to skrzyżowanie, będzie w 100 % bezpieczne. To tak jak w tym szpitalu, co to super funkcjonuje, dopóki nie pojawia się pacjent. A kiedy ktoś zrobi coś z przewężeniem ul.Ślusarskiego przechodzącej w Jaremy, gdzie samochody idą na styk hacząc się wzajemnie ?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.