Leśny Park „Wiejska” – zmiany w projekcie i prawdopodobny termin otwarcia

Leśny Park „Wiejska” nie będzie już wiejski, tylko w stylu świdermajer. Autorzy projektu zaakceptowali zmiany, które zaproponował prezydent. Otwarcie nowego miejsca do wypoczynku i rekreacji planowane jest w połowie przyszłego roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Na Kresach, na miejskiej działce u zbiegu ulic Szkolnej, Wawerskiej i Wiejskiej, powstanie Leśny Park „Wiejska”. Niezagospodarowany dotychczas zielony teren stanie się miejscem spotkań i wypoczynku połączonego z edukacją i rekreacją dla całych rodzin. To projekt autorstwa mieszkańców Otwocka, który otrzymał największą liczbę głosów w czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Zgodnie z założeniami BO inwestycja miała powstać w tym roku. Wiadomo, że ten termin nie będzie dotrzymany, ale warto jeszcze trochę poczekać.

Na razie trwają prace nad ostatecznym projektem. Zgodnie z umową wykonawca przygotował trzy koncepcje parku. Prezydent Jarosław Margielski po rozmowach z autorem projektu Leśny Park „Wiejska” wybrał jedną. Zaproponował też pewne zmiany. Na działce obok parku ma powstać wybieg dla psów. Będą też lepsze urządzenia do ćwiczeń i rabata retencyjna. W pobliżu terenu, na którym ma powstać park, po deszczu tworzy się wielkie rozlewisko. Pomysł jest taki, żeby zrobić tam odwodnienie, przeciągnąć je do parku i rozplantować na obniżonym terenie, gdzie jest roślinność, która zniesie zalewanie.

Park miał mieć charakter wiejski. Jako temat przewodni przyjęto wiejskość parku jako miejsca historycznie oddzielającego miejską część centralnego Otwocka od dawnego, wiejskiego charakteru terenów położonych w stronę rzeki Świder. Elementy wyposażenia parku i małej architektury mają nawiązywać do tego wiejskiego charakteru. Jednak prezydent poprosił o zmianę tego charakteru i nawiązanie do stylu świdermajer. – Myślę, że nazwa parku się nie zmieni i cały czas będziemy się nią posługiwać, bo jest to teren leśny przy ul. Wiejskiej – powiedział „Linii” Piotr Michalak, pomysłodawca projektu.

19 września prezydent zaakceptował ostateczną wersję, na bazie której powstanie projekt wykonawczy. Ma być gotowy do 19 października. Następnie rozpoczną się poszukiwania wykonawcy. – Pieniądze na realizację tego zadania przejdą na przyszły rok. Czekamy na projekt z kosztorysem. Plan jest taki, aby stworzyć harmonogram, które rzeczy można zacząć robić jeszcze w tym roku – mówi Michalak.

Kiedy możemy liczyć na otwarcie nowego parku? – Świetnym terminem byłby 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka, a jeśli się nie uda, to na wakacje – mówi autor projektu. Przypomnijmy, że na terenie o powierzchni ok. 7171,07 m2 powstaną strefy rekreacji, ćwiczeń i zabaw. Będzie też toaleta i źródełko wody pitnej. Teren do ćwiczeń i spacerów zostanie odpowiednio oświetlony. Część zabawowa powstanie w dwóch strefach dla maluchów oraz starszych dzieci i będzie połączona z elementami edukacyjnymi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.