Powiatowa sortownia lekarstwem na drożejące śmieci?

GMINY MOGŁYBY SAME ODBIERAĆ ODPADY.

W Józefowie trwa „śmieciowy kryzys”. Miasto nie może dojść do porozumienia z firmą Lekaro. Chodzi o ilość odbieranych od mieszkańców śmieci, co za tym idzie – koszty tej usługi. Padają groźby skierowania sprawy do sądu, a nawet zaprzestania odbioru odpadów. W tej sytuacji miasto chce rozmawiać z innymi gminami o budowie powiatowej sortowni śmieci.

SYLWIA WYSOCKA

Jakiś czas temu władze Józefowa zaczęły sprawdzać wiarygodność danych przekazywanych przez firmę Lekaro. Chodziło o to, że podczas wakacji firma wystawiła wysokie faktury, których miasto nie zaakceptowało.

Wyliczenia z kosmosu?

– Jesteśmy w trakcie kryzysu odpadowego, który trwa właściwie permanentnie od jakiegoś czasu, ale ostatnio nabrał dodatkowego rozpędu – oświadczył podczas sesji 27 września burmistrz Józefowa Marek Banaszek. – Pojawiło się nawet zagrożenie, że firma wywożąca śmieci w trybie natychmiastowym przestanie odbierać odpady – dodał.

Źródłem tego kryzysu są rozbieżności dotyczące ilości śmieci, które Lekaro odebrało w lipcu i sierpniu. Warto zaznaczyć, że miasto nie ponosi już miesięcznej opłaty zryczałtowanej za taką usługę, ale płaci za konkretną ilość wywożonych odpadów.

– Liczby przedstawione przez Lekaro zostały przez nas zakwestionowane jako nierzetelne, wręcz niemożliwe. Wobec tego jesteśmy w sporze, który mógłby rozstrzygnąć sąd. Takie rozwiązanie zaproponowaliśmy firmie – mówi burmistrz Banaszek. I zaznacza, że ostatnie ustalenia są takie, że miasto uznaje pewną ilość odpadów i kwotę, której nie kwestionuje. Pozostaje jednak spora rozbieżność, która będzie przedmiotem dalszych analiz.

Od połowy września trwa systematyczne ważenie zarówno pustych samochodów, jak i tych wyładowanych śmieciami. Analizowane są trasy ich przejazdów, robi się też zdjęcia. Jak informuje burmistrz, wzmocniona kontrola będzie służyć weryfikacji rzetelności wyliczeń.Tanie
sortowanie

Oprócz działań kontrolnych miasto szuka innych sposobów wyjścia z kryzysu. Była o tym mowa m.in. podczas wrześniowego konwentu włodarzy powiatu, na którym władze Józefowa wywołały temat powiatowej sortowni. – Pewnym rozwiązaniem problemu śmieciowego byłoby wybudowanie własnej, powiatowej sortowni – mówił podczas wspomnianej sesji rady miasta burmistrz Banaszek.

Jednym z głównych problemów wpływających na cenę śmieci jest właśnie kłopot z sortowniami. W świetle nowych przepisów są to instalacje komunalne, następcy RIPOK-ów, czyli miejsca, gdzie trafiają wszystkie odpady z miasta. Następnie są sortowane i wywożone do poszczególnych odbiorców.

– Własna sortownia poprawi sytuację takich gmin jak Józefów – podkreśla burmistrz Banaszek. – Miasta i gminy, które mają w jakiś sposób zorganizowane takie instalacje, radzą sobie o wiele lepiej – dodaje.

Burmistrz Józefowa zauważa, że miasto samo mogłoby odbierać śmieci. – To jest temat najłatwiejszy, miasto mogłoby zorganizować odbiór, ponieważ zakup samochodów, zatrudnienie kierowców i przygotowanie harmonogramów nie stanowi problemu. Jest to oczywiście wysiłek organizacyjny i finansowy, ale można to zrobić i raczej podołalibyśmy takiemu zadaniu. Ważniejsze jest pytanie, gdzie te odpady wywieźć – podkreśla Banaszek.

Burmistrz uważa, że na miarę możliwości powiatu jest stworzenie instalacji komunalnej, czyli wspólnej sortowni, z której mogłyby korzystać gminy powiatu otwockiego. – Wydaje się, że w skali powiatu nie jest to przedsięwzięcie, którego gminy nie byłyby w stanie udźwignąć. Mam na myśli budowę sortowni do przetwarzania ok. 50 tys. ton śmieci rocznie. Potrzeba na to działki o powierzchni ok. 1,5 ha i ok. 35 mln zł. Za tyle można by wybudować zaawansowaną technologicznie instalację ze śluzami, która nie byłaby źródłem odoru – przekonuje Banaszek.

Burmistrz zaznacza, że w Józefowie działki pod taką instalację niestety nie ma, ale są przecież w powiecie otwockim gminy, na terenie których udałoby się znaleźć odpowiednią nieruchomość. – Na pewno jeszcze będziemy na ten temat rozmawiać, ponieważ ceny śmieci to duży problem dla wszystkich podwarszawskich gmin. I wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejna podwyżka opłat za odpady – podkreśla burmistrz Józefowa.

Komentarz

Cezary Łukaszewski,
starosta powiatu otwockiego

  • Zaproponowałem włodarzom utworzenie własnej instalacji komunalnej. Wiadomo jednak, że nikt od razu z entuzjazmem nie podejdzie do takiego tematu, bo jest on dość drażliwy. Nikt nie chce mieć w sąsiedztwie takiego zakładu, ale warto pamiętać, że obecnie są już rozwiązania, które nie wiążą się z uciążliwym oddziaływaniem tego typu instalacji. Można to zrobić tak, żeby inwestycja nie była uciążliwa dla mieszkańców. Obecnie sama świadomość, że taki zakład miałby znaleźć się na terenie którejś z gmin, powoduje obawy i nie pozwala podejść do tego pomysłu. Na terenie całego powiatu są działki Skarbu Państwa i być może pójdziemy w tym kierunku, ale na razie to bardzo ogólne plany. Podczas wrześniowego spotkania tak naprawdę temat został tylko zasygnalizowany. Nie padają na razie żadne konkretne lokalizacje. Podczas następnego spotkania na pewno do tego tematu wrócimy, bo jest to problem, który dotyczy mieszkańców Józefowa, Wiązowny, także Otwock nie jest w komfortowej sytuacji. W przyszłości wszystko będzie zmieniało się dla samorządów na niekorzyść, zwłaszcza w sferze kosztów. Mamy też dużo zastrzeżeń do firmy Lekaro, która znajduje się na naszym terenie, ale nie spełnia oczekiwań i nie dąży do zmiany sytuacji. Warto więc ten temat podjąć i dlatego następnym razem spotkamy się najprawdopodobniej w Józefowie podczas wizyty w oczyszczalni. Obecnie można budować instalacje, które nie przynoszą szkody ludziom i środowisku. I gdyby rozmowy na temat powiatowej instalacji komunalnej zaczęły nabierać bardziej określonych kształtów, na pewno należałoby iść drogą Józefowa, to znaczy zacząć od niwelowania poczucia zagrożenia i przedstawić mieszkańcom propozycje rozwiązań, które nie są uciążliwe. not. SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.