Żółty kolor świadomości

BEZPŁATNA POMOC PSYCHOLOGICZNA.

W najbliższy czwartek, 10 października na ulicach Otwocka możecie spotkać ludzi rozdających żółte wstążki. To symbol solidarności z osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Właśnie tego dnia obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

MARCIN SULIGA

Według ubiegłorocznego raportu OECD co szósty Europejczyk zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Prognozy na następne lata wskazują, że – jeśli nic się nie zmieni – statystyki mogą być jeszcze gorsze, bo problemy psychiczne mogą stać się jedną z najczęstszych chorób kolejnego dziesięciolecia. Dlaczego? To wciąż temat tabu i powód do wstydu wynikający z obawy przed trwałą stygmatyzacją społeczną.

– Polskie społeczeństwo ma trudność z akceptacją konieczności skorzystania z pomocy psychiatry, choć to lekarz specjalista taki sam jak ortopeda, kardiolog czy stomatolog – mówi dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku Agnieszka Wieczorek. – Wizyta u psychiatry wciąż uważana jest za powód do wstydu, tymczasem choroba psychiczna – tak jak większość innych chorób – nie uznaje statusu materialnego czy wykształcenia. Może dotknąć każdego – dodaje.

Przyczyną zaburzeń psychicznych jest coraz częściej zbyt intensywny tryb życia głównie w sferze zawodowej. Rywalizacja i konkurencyjność prowokują poczucie zagrożenia, frustracji czy braku akceptacji.

– Choroby psychiczne stwarzają ogromne niebezpieczeństwo, bo ludzie starają się sami rozwiązywać swoje problemy. Wielokrotnie kończy się to ucieczką w używki, np. alkohol czy narkotyki – przyznaje Magdalena Świętoniewska, terapeuta w ŚDS w Otwocku.

– W ostatnich latach zauważamy większą świadomość ludzi odnośnie do chorób psychicznych, ale nie jest ona wystarczająca. Wiele osób stara się wyprzeć myśl, że chorują. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy boją się utraty akceptacji w swoim środowisku. Niektórzy z nich decydują się na leczenie w innych miastach, aby ktoś ich nie rozpoznał – mówi psycholog Emilia Andrasiak.

– My staramy się wyjść naprzeciw tym problemom i uświadamiać, że przyznanie się do choroby nie jest niczym złym. Leczenie jak najbliżej miejsca zamieszkania może wręcz pomóc w zdrowieniu i wyjściu z izolacji – dodaje.

Jak więc walczyć z chorobą? Podstawowymi, funkcjonującymi od lat jednostkami pomocy psychiatrycznej są poradnie zdrowia psychicznego, które powinny znajdować się w każdym powiecie.

W Otwocku taki ośrodek mieści się przy ul. Mickiewicza 8. Pomocy można szukać też w innych jednostkach (lista w ramce), takich jak Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Pułaskiego 5a w Otwocku.

– Do naszego ośrodka może przyjść każdy, kto zauważył u siebie lub bliskiej osoby problem i potrzebuje odpowiedniej pomocy. My kierujemy go do odpowiednich jednostek. Warunkiem jest jednak chęć podjęcia leczenia przez chorego – tłumaczy Wieczorek.

Leczenie często opiera się na farmakoterapii i psychoterapii, która odbywa się w takich ośrodkach jak ŚDS w Otwocku. Placówka jest miejscem wsparcia dla osób dorosłych, które doświadczyły kryzysu psychicznego. Uczestnicy tworzą społeczność terapeutyczną, dzielą się doświadczeniami, nabywają umiejętności potrzebnych do życia między ludźmi i powrotu do ról w życiu osobistym oraz zawodowym.

– To bardzo ważne, bo przez lata obserwacji zauważyliśmy, że wspólnym mianownikiem dla osób, którymi się zajmujemy, jest niepewność i balans na granicy wykluczenia społecznego. Tacy ludzie potrzebują aktywizacji albo po prostu innych osób obok siebie – mówi Andrasiak.

Staramy się iść z duchem nowoczesnej psychiatrii, która promuje lokalne centra zdrowia psychicznego, szybki dostęp do interwencji psychologicznej i psychiatrycznej, opiekę środowiskową i wprowadzenie zawodu asystenta zdrowienia. To osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego. Dzięki temu może podzielić się swoim doświadczeniem i wspierać innych w powrocie do zdrowia – tłumaczy Świętoniewska.

10 października w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego pracownicy i uczestnicy ŚDS w Otwocku wyjdą w miasto i będą wręczać ludziom żółte wstążki – symbol solidarności z osobami dotkniętymi chorobami psychicznymi.

– To jest taki element lokalnej kampanii, w której chcemy uświadamiać mieszkańcom, że choroba psychiczna nie jest powodem do wstydu czy alienacji – podkreśla terapeutka.

Co może sygnalizować, że ktoś w naszym otoczeniu potrzebuje pomocy?

 • Izoluje się, traci kontakt z otoczeniem, jest niechętna do wszelkiej aktywności.
 • Nie śpi w nocy lub przesypia całe dnie.
 • Stracił apetyt lub je zdecydowanie więcej niż dotychczas.
 • Słyszy rozmowy, „głosy”, których nikt inny nie słyszy.
 • Ma myśli destrukcyjne/samobójcze.
 • Zagraża sobie lub otoczeniu.
 • Przypisuje sobie lub innym niezwykłe umiejętności.
 • Wypowiada dziwne treści.
 • Stał się mało aktywny lub ma wyjątkowo dużo energii.
 • Jest rozdrażniony i napięty, nic go nie cieszy lub często śmieje się bez powodu.
 • Stał się bardzo podejrzliwa i nieufna.

Jeżeli ktoś z twojego otoczenia zmaga się z wyżej wymienionymi problemami, nie radzi sobie ze sobą, ma diagnozę psychiatryczną lub wychodzi ze szpitala psychiatrycznego i nie wie, co dalej, niech zgłosi się po pomoc.

Tu otrzymasz pomoc:

 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Otwocku, ul. Pułaskiego 5a,
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego w Otwocku, ul. Mickiewicza 8,
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku, ul. Komunardów 10,
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Samopomocy Środowiskowej w Karczewie, ul. gen. Maczka 2,
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Radiówku, ul. Radiówek 25,
 • Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Ośrodku Pomocy Społecznej w Otwocku, ul. Sosnowa 4.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.