„X” dla posła i senatora

13 PAŹDZIERNIKA WYBORY PARLAMENTARNE!

Już w najbliższą niedzielę wybierzemy swoich przedstawicieli do sejmu (460 posłów) i senatu (100 senatorów). Wśród kandydatów są też mieszkańcy powiatu otwockiego. Podpowiadamy, jak głosować, żeby nasz głos był ważny.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W niedzielę, 13 października lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do
godz. 21. W wyborach parlamentarnych może głosować każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Potwierdzeniem jest wpisanie do spisu wyborców.

Jak głosujemy?

W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania. Na większej znajdziemy listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą kandydaci na senatorów. Pamiętajmy, że na każdej karcie możemy postawić tylko jeden znak „x”. Poprzez głosowanie rozumie się postawienie „x” (czyli co najmniej dwóch przecinających się linii) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. W wyborach do senatu postawienie znaku „x” przy nazwisku wybranego kandydata jest równoznaczne z oddaniem na niego głosu.

Kto zostanie wybrany?

Senatorem zostanie ten, kto dostanie najwięcej głosów. W wyborach do sejmu nasz głos jest w pierwszej kolejności wskazaniem dla listy (danej partii czy ugrupowania), a dopiero w drugiej jest zaliczany konkretnemu kandydatowi z tej listy. Po zakończeniu głosowania komisja najpierw liczy głosy oddane na listę, co ma znaczenie w przydzieleniu jej później liczby poselskich mandatów. Sumuje też głosy dla poszczególnych kandydatów. Dopiero gdy już wiadomo, ile mandatów przypada danemu komitetowi, dostają je kandydaci z największą liczbą głosów.

Pamiętajmy, że nawet jeśli wskazany przez nas kandydat nie zostanie posłem, to nasz głos ma znaczenie dla ogólnego wyniku listy. Tym samym ma wpływ na to, ile mandatów dostanie wskazana przez nas partia.

Nasi do sejmu i senatu

Nasz okręg wyborczy ma numer 20 (Warszawa II). Obejmuje obszar ośmiu podwarszawskich powiatów: grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego. Wybieranych jest w nim 12 posłów. Wśród kandydatów nie zabrakło mieszkańców naszego powiatu. Większość z nich to „starzy wyjadacze“, których nazwiska dobrze znamy z poprzednich wyborów. Ale są też osoby, które startują pierwszy raz.

Na listach do sejmu są: Bożena Żelazowska z Józefowa, Dariusz Grajda z Celestynowa, Dariusz Olszewski z Karczewa, Monika Kwiek z Otwocka, Stefan Traczyk z Celestynowa, Tomasz Laskus z Karczewa, Katarzyna Kowalska z Kołbieli, Joanna Cieplińska-Kowalska z Glinianki, Andrzej Wojcieski z Otwocka, Jacek Korwin-Mikke z Otwocka, Julia Żołek z Otwocka, Jolanta Koczorowska z Radiówka. Na liście do senatu z powiatu otwockiego startuje Michał Kamiński z Józefowa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.